Zpívánky o Karlu IV.

14.05.2016 07:41

U příležitosti sedmistého výročí narození Karla IV. připravili v Muzeu regionu Valašsko program s názvem „Pohádkové zpívánky“, který má tohoto velikána našich dějin připomenout.

Pro naši školu je tento program významný i další věci, a to tím, že komiks, který provází účastníka celým dějem, vymyslel, připravil a nakreslil žák naší školy, Ondra Polách ze 7. A ZŠ Vsetín, Sychrov 97.

Účastníci jsou vtaženi do zajímavé situace, jsou usazeni v potemnělém Mramorovém sále vsetínského zámku a na pódiu nad dřevěným stolem září nápis: Královský šenk.

A pak to vypukne, vchází šenkýřka (Jitka Plátková), rozšafná, usměvavá a veselá, za ní potulný zpěvák (Jan Husák), který vám zahraje na každý nástroj, který mu přijde do cesty a oba společně se těší na příchod svého krále Karla IV. Chválí ho, vzdávají mu hold, vzpomínají na jeho život od narození. Postupně vstoupí do děje i Markéta (Hanka Spitzerová), Karlova chůva v době, „kdy se ještě jmenoval“ Václav. A společně vzpomínají a čekají. Ale čekání není žádná nuda. Diváci si zazpívají a dozví se spoustu informací o Karlově životě. Navíc mají po celou dobu pocit, že jsou součástí děje, že hrají s herci. A mohou si to naplno užít.

A pak přijíždí král Karel IV. (Pavel Mašláň) s královnou (Jana Nováková). Královský pár se svými poddanými chvíli pobude a sešle na ně velmi důstojně část své milosti i majestátu. Tato pasáž je krásná tím, že Karel IV., ač se to v historii nikdy nestalo, přijel, jak jsme z děje pochopili, na naše vsetínské panství. Tak jsme všichni rádi, že to tento světový panovník napravil aspoň při svém sedmistém výročí.

Žáci konstatovali, že by na Karla IV. klidně s písničkami vzpomínali i vícekrát, protože program má tolik rovin a nabízí tolik zážitků, že je napoprvé nedokáže nikdo vstřebat.

Děkujeme muzeu za tuto unikátní připomínku našeho českého krále i císaře římského Karla IV. No a Karlovi přejeme, ať „své výročí oslaví důstojně a v plné síle svého mohutného ducha“.

Jaroslava Ševčíková a žáci ZŠ Vsetín, Sychrov 97

Fotoalbum: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/Zpivanky-KarelIV.

Fotografie: J. Ševčíková, M.Ošťádal-Muzeum

Akce na Facebooku Muzea, zde : https://www.facebook.com/pages/Muzeum-regionu-Valassko/312843245337