Zastavme ničení planety, stop palmovému oleji! Sychrovští žáci nechtějí „přihlížet“ ničení pralesů světa!

24.01.2017 05:24

Denně je vykácen velký kus pralesa proto, aby na jeho místě mohly růst palmy olejné… pěstování palmy olejné „ve velkém“ opravdu přímo souvisí s kácením tropických deštných pralesů v jihovýchodní Asii, Africe i Jižní Americe, a způsobuje tak ničení životního prostředí místních obyvatel, vymírání a nenávratné ztráty rostlin i živočichů, a to nejen v místě vykáceného pralesa, ale v širokém okolí. V řekách je „otrávená voda“ od splašků z plantáží, lidé vodu pijí, děti umírají, jsou nemocné, rodí se s vadami…kdo z nás by u takové plantáže chtěl žít? Místní lidé většinou nemají z těchto plantáží vůbec žádný prospěch, nic jim nepřinesou, jen škody. Bylo už zničeno tolik pralesů, že důsledky pociťujeme i my… nadneseně řečeno, umírají: plíce naší planety“, není stromů, které by produkovaly kyslík, zadržovaly a pak postupně vydávaly vlhkost a „čistily“ vzduch… Monotónní plantáž palmy olejné, nám bohatý prales nikdy nenahradí.

 

Můžeme my nějak pomoci?

Samozřejmě, a vůbec to není těžké! V rámci spolupráce v oblasti EVVO jsme se z Lísky, z. s. dozvěděli, že máme v rukou velké možnosti, přestože jsme „jen školáci ze základky“. Myšlenku už představili žáci ze ZŠ Trávníky s paní učitelkou Radovou v rámci projektu Vsetínské školy za lepší svět. Je dobře, že se od sebe inspirujeme navzájem. A my se inspirovali.

Tak se pusťme do boje za lepší svět, máme tu moc, jsme přece také spotřebitelé!

Velké nadnárodní společnosti, výrobci potravin i kosmetiky využívají palmový olej do většiny svých výrobků, protože je levný (pěstuje se s relativně malými náklady, často „načerno“, když se místním „ukrade půda“ nemusí se za nic platit, výnosy jsou velké…) a dobře zpracovatelný. Když my, spotřebitelé, odmítneme tyto výrobky s palmovým olejem, nepůjde tolik na odbyt a ničení pralesů z tohoto důvodu se pozastaví či aspoň zmírní.

Palmový olej obsahují například ztužené tuky typu Rama, Perla, ale i Zlatá Haná atd… čtěte na obalu. Nachází se i v čokoládových tyčinkách, čokoládách, sušenkách i slaných dobrůtkách. Ve velké části kosmetiky. Je prostě důležité číst složení na obalu. Bohužel, právě u kosmetiky je palmový plej ukrytý pod jiným názvem, nejčastěji jako „sulfate laureth sodium“. Pokud ale přítomnost palmového oleje nedokážeme ve výrobku vypátrat, pak je dobré využít šikovnosti internetu a dotázat se přímo výrobce, zda palmový olej využívá. Čím víc dotazů, tím dřív se výrobce problémem začne zabývat.

Mnohé firmy už začaly vyrábět stejné potraviny a výrobky i bez palmového oleje, protože si všimly preferencí zákazníka na trhu, lidé v některých zemích tyto potraviny nekupují a tak se tam do nich přestal palmový olej přidávat.

Díky tomu víme, že zákazník má obrovskou moc.

Může ovlivnit i chování obrovské nadnárodní společnosti… ale dojde k tomu jen tehdy, když se zákazníci spojí a začnou se problémem zabývat.

A ještě praktická rada, když půjdete do obchodu, vezměte si lupu, abyste složení potravin přečetli. Druhou možností je předem se podívat na složení potravin na internetu.

Sedmáci ze ZŠ Sychrov se pustili do mapování trhu s potravinami. Našim cílem je vypátrat nějaké sušenky, a čipsy, které neobsahují palmový olej. No snad se nám to povede!

 

Den 1. únor byl vyhlášen dnem bez palmového oleje.

Zkuste si dát pozor, abychom aspoň ten den nekoupili žádný výrobek, ve kterém palmový olej prokazatelně je. A zkusme si do školy přinést svačinu, ve které také palmový olej nebude. Poprosme o podporu rodiče a kamarády!!

I my můžeme přispět k záchraně světa! Tak proč to nezkusit?

 

Více včetně filmu: https://stoppalmovemuoleji.cz/strucne.php

Výrobky zde : https://www.stoppalmovemuoleji.cz/bspo.php

 

Jaroslava Ševčíková

ZŠ Vsetín, Sychrov 97