Záhon narcisů za židovské oběti

02.10.2016 19:40

Milí žáci, vážení rodiče,

asi jste zaznamenali, že nám na jaře před školou rozkvetl krásný záhon narcisků.

Slyšela jsem bohužel poznámky k tomu,že si děti symbolicky kupovaly cibulku narcisu, aby ji mohly zasadit za zemřelé židovské dítě. Někteří lidé, snad z nevědomosti, konstatovali, že by si škola mohla záhon zaplatit sama. Ano, mohla. Nicméně tady nešlo o zkrášlené okolí školy, tady šlo o symbolické gesto, kdy každé dítě (dobrovolně!!) zakoupilo a zasadilo cibulku narcisu za jedno umučené, zavražděné židovské dítě, které zemřelo v době holocaustu v plynové komoře. To, že dají děti svých pár korun z kapesného, mělo podpořit jejich zájem o věc.

Vzhledem k těmto necitlivým poznámkám jsme se letos rozhodli doplnit záhon narcisků z daru. Dne 13. 10. 2016 zasadíme opět asi sto cibulek narcisů za umučené židovské děti v době holocaustu (cibulek bude tolik,  kolik jmen a příběhů si děti vyhledají) . Naši žáci si opět najdou jména obětí holocaustu, a to na základě „úkolu“, ke kterému se můžete přidat i Vy:

Milí žáci, podívejte se na stránky www.holocaust.cz, do databáze obětí. Najděte osobu židovské národnosti, která by slavila narozeniny ve stejný den jako Vy (nebo někdo Vám blízký): https://www.holocaust.cz/databaze-obeti/. Přečtěte si její příběh. Zjistěte, co to byl holocaust. Dne 13.10.2016 budeme vysazovat cibulky narcisů na záhon před školou za židovské oběti 2. světové války a holocaustu. Zapamatujte si prosím každý aspoň jedno jméno zemřelého, zabitého či umučeného dítěte, židovského původu (děti hledejte dle narození v letech od r. 1925 do r. 1939). Víc Vám všem vysvětlím v dějepise ve výuce.

Vážení rodiče, přátelé školy, přidejte se k nám… najděte si také jméno židovské oběti, třeba spojené se Vsetínem či místem Vám jinak blízkým, a přečtěte si její příběh. Nebude radostný, ale je důležité, abychom nezapomněli.

Děkuji všem, kdo nezapomínají a kdo děti vedou k tomu, aby se nad událostmi minulosti zamýšlely.

J. Ševčíková