Žáci ZŠ Sychrov uctili památku Záviše Kalandry a Den památky obětí komunismu

27.06.2016 14:55

Záviš Kalandra byl český literární a divadelní kritik, novinář a historik. Se Vsetínem ho pojí skutečnost, že tu prožil mládí a jeho rodina zde má dodnes hrob a dle údajů na stránkách města, zde spočívají i jeho ostatky. A právě u jeho hrobu se žáci 8. A ZŠ Vsetín Sychrov 97 dne 27. června 2016 sešli, aby uctili památku nejen Záviše Kalandry, ale všech obětí komunismu z padesátých let dvacátého století.

V dospělosti neměl Záviš Kalandra lehký život, v listopadu 1939, na počátku 2. světové války, byl zatčen gestapem a v podstatě až do konce druhé světové války vězněn v nacistických vězeních a koncentračních táborech. Domů se vrátil s podlomeným zdravím, ale stále ochoten a připraven diskutovat a nepřijímat propagované „pravdy“ jako absolutní a jediné možné vysvětlení historických událostí. Občas i rozzlobil veřejnost, například zpochybněním sv. Václava jako skutečně žijící historické osobnosti.

Po válce se věnoval práci historika a spolupracoval s tiskem orientovaným na sociální demokraty a národní socialisty.

V listopadu 1949 byl znovu zatčen a v červnu 1950 byl ve vykonstruovaném procesu s Dr. Miladou Horákovou odsouzen k smrti a popraven, což vyvolalo protesty po celém světě.

Proces se skupinou doktorky Horákové, též tehdy označený jako proces s vedením záškodnického spiknutí proti republice, patřil k největším zpolitizovaným procesům padesátých let dvacátého století v tehdejším Československu. Byl zcela nesmyslný, stejně jako obžaloba, která vinila skupinu z kalkulací a přípravy vypuknutí další světové války a vědomého oslabování obrany státu. Ve skutečnosti šlo o vzdělané lidi, kteří se nepodvolili komunistické ideologii a prosazovali vlastní názory, vyslovovali kritiku, a to bylo pro tehdejší režim nepřijatelné. Proto museli být odstraněni a to nejlépe v ukázkovém procesu, který měl být odstrašením všech jejich následovníků. Aspoň tak jsme to pochopili my, když jsme nad tématem diskutovali…

Rozsudek byl vykonán 27. června 1950. A proto jsme se v tento den, po 66 letech přišli poklonit památce statečného člověka, i všech ostatních odvážných, kteří se nebojí bojovat za pravdu a spravedlnost.

Žáci ZŠ Vsetín, Sychrov, 8.A