Vzpomínka na TGM

08.03.2016 13:27

MĚSTO  VSETÍN  a společenské organizace si připomněly 166. výročí narození  TOMÁŠE GARRIGUE  MASARYKA v pondělí 7. března 2016 v 15.00 hod., před pomníkem TGM, na Palackého ulici.

Tomáš Garrigue Masaryk byl státník, politik, filozof a pedagog, první prezident Československé republiky. Za jeho zásluhy o stát mu parlament udělil titul „Prezident Osvoboditel“ a celkem sedmnáctkrát byl navržen na Nobelovu cenu míru.

Pocházel z nepříliš majetných poměrů, narodil se v Hodoníně právě 7. března. Toužil studovat, ale rodiče ho nemohli na studiích vydržovat. Proto se od 15 let živil sám jako domácí učitel dětí bohatých rodičů. Po maturitě ve Vídni začal studovat filozofickou fakultu...

Jeho další život byl spojen i se Vsetínem, například navštívil naše město 26. června 1924, už v roli prezidenta (přijel v doprovodu syna Jana Masaryka).

Pomník, před kterým Město Vsetín pořádá vzpomínky na tuto významnou osobnost, byl odhalen 23. května 1926, tehdy před tzv. Horní školou, dnes budovou ZUŠ. Pomník nese bustu TGM od sochaře Josefa Mařatky.

Děkujeme žákům školy, kteří si s námi přišli na významnou osobnost našich dějin vzpomenout.

J. Ševčíková

Více na webu města: https://www.mestovsetin.cz/vsetinane-se-poklonili-pamatce-narozeni-prezidenta-masaryka/d-520095