Vzpomínka na holocaust-NARCISKY

08.10.2015 18:15

Dne 8. října 2015 vzpomněly více než dvě stovky žáků, ale i rodičů a přátel ZŠ Vsetín, Sychrov 97 před školou na židovské děti umučené v době holocaustu, v letech 1939 až 1945.

Na záhon před školou bylo vysázeno 249 cibulek narcisu Dutch Master, který má po vykvetení podobu židovské hvězdy.

Inspiraci našli žáci a učitelé školy v projektu Daffodil Project organizace „Am, Yisrael Chai!“, se kterým se seznámili díky paní Ilse Reiner-Eichnerové, židovské rodačce ze Vsetína a paní Evě Žárské.

Děti naší školy si koupily cibulku jednoho či více narcisků a chtějí tak poslat světu vzkaz, že na milión a půl umučených, utýraných židovských dětí, v době druhé světové války, nikdy nezapomenou.

Při sázení cibulek narcisů zněla jména židovských dětí za Vsetína i z okolních komunit, četly je Veronika Pešlová a Silvie Loucká z 9. A. Jména umučených židovských dětí si vyhledali žáci školy na pamětních tabulích na zdi u židovského hřbitova. Byla to badatelská práce a vynaložili hodně úsilí, ale nelitují. Byla čtena také jména, která si našli žáci na stránkách holocaust.cz, a šlo o jména zabitých židovských dětí, které by slavily narozeniny ve stejný den jako dané dítě naší školy. Tak se spojily osudy umučených židovských dětí s osudy našich školáků. Na „své“ židovské dítě nikdy nezapomenou, vždyť mohli slavit narozeniny ve stejný den. Bohužel, židovský kamarád zemřel v dětském věku. A proto za něj vysadili narcis, a každý rok, až vykvete, si vzpomenou. A to je ono – nemůžeme udělat nic jiného, než nezapomenout, než vzpomínat na ty, co museli zemřít, i když se ničím neprovinili.

Narcis vysadili i partneři a přátelé školy, například paní Eva Žárská, pan Dan Žárský, ředitel Diakonie Vsetín, paní Květoslava Nepožitková, pan Jiří Žůrek za Vsetínské noviny, slečna Michaela Hlinská za Lísku-z.s., a nebo MUDr. Tomáš Husa, člen Zastupitelstva města Vsetín. Vysadili jsme také narcisky za Muzeum regionu Valašsko, které je naší partnerskou organizací a přišli i mnozí rodiče a přátelé naší školy.

Dva narcisky jsme vysadili také za rodiče paní Ilsy, židovské rodačky ze Vsetína,
za pana Maxe Eichnera a paní Charlottu Eichnerovou. Přesto, že nebyli dětmi v době své smrti, my na ně nechceme zapomenout, známe je z knihy Očima dítěte, kde o nich paní Ilsa vypráví.


Naším cílem bylo poslat světu vzkaz, že na umučené židovské děti v době holocaustu nezapomeneme a budeme se snažit žít tak, abychom my sami aktivně čelili diskriminaci, rasismu a nepřátelství mezi národy a národnostmi.

 

Za organizační pomoc patří poděkování paním učitelkám Ireně Čermákové a Janě Zajícové, které nabídly s pomocí žaček 9. A účastníkům fairtradové občerstvení, ale také panu Mikuškovi a panu Janíčkovi, kteří připravili záhon pro výsadbu narcisků a zázemí pro vaření kávy.

 

Akce byla uspořádána u příležitosti třiceti let od otevření školy, a  v rámci projektu „Holocaust očima dětí. Říkáme ne antisemitismu, rasismu a xenofobii!“, který finančně podpořil Zlínský kraj.

 

Děkujeme všem, kdo jste se zúčastnili a vzpomněli s námi na umučené židovské děti.

Věříme, že pokaždé, když projedete kolem záhonu před naší školou, si vzpomenete…

 

J. Ševčíková

FOTOALBUM: https://sychrov.rajce.idnes.cz/Narcisky_za_zidovske_deti-8.10.15

Odkaz na článek na webu města + fotogalerii (fotil J.Žůrek)

FOTOALBUM Školního klubu-  zde!