Vzdělávací program v zámku Vsetín

10.11.2016 20:39

Dne 9.11.2016 se žáci 8.A vydali na zámek Vsetín (do muzea regionu Valašsko) na program na téma pobytové znaky v přírodě, stopy atd… Program byl vybrán záměrně, protože letošní biologická olympiáda (https://biologickaolympiada.cz/studijni-materialy/studijni-materialy.html) nese název Detektivem v přírodě.

Školní kolo olympiády píšeme sice až v lednu 2017, ale příprava je dlouhodobá a někteří žáci začali už teď. Je dobré se na začátku inspirovat a rozkoukat… a to se nám v zámku Vsetín povedlo.

Nejprve jsme se vydali k pomníku Alžběty Vaňkové a ke kříži v místě bývalého starého hřbitova na Sychrově. Tyto pomníčky jsou součástí trasy, na které hlídáme úklid a to, zda je někdo neničí. Tentokrát jsme mohli být spokojeni. U pomníků i kříže bylo vše v pořádku. A pak už rychle na zámek.

Lektor Muzea Mgr. Jan Husák žáky seznámil s pobytovými znaky různých živočichů v přírodě, zejména se pak zaměřil na větší šelmy, které můžeme pohromadě vidět jen v Beskydech, tedy u nás… a to je medvěd, vlk a rys. Ale samozřejmě stopy, vývržky, trus, značkování území drápáním kůry či jiné pobytové znaky zanechávají i další živočichové. Stačí se jen pozorně dívat a vyhodnocovat.

A myslím, že žáci 8.A k tomu získali v rámci výukového programu spoustu inspirace.

Fotogalerie: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/LP_stopy-9.11.16/

Jaroslava Ševčíková