Výuka v terénu – přírodopis 6.A

12.04.2016 19:49

Žáci 6. A se v rámci výuky botaniky vydali do terénu. Cílem bylo zopakovat si znalosti a dovednosti nabyté už na prvním stupni a  rozhlédnout se po krajině a ověřit si, co u nás roste, a co už kvete.

Protože jsme právě ukončili výuku zoologie zaměřenou na bezobratlé živočichy, nebránili jsme se ani poznávání a pozorování živočichů. A už bylo na co se dívat. Včely a čmeláci ve sluncem prozářením dni poletovali kolem kvetoucích bylin, slunéčka se probouzela a ploštice - ruměnice pospolná -  byla všude kam se člověk podíval. Kromě hmyzu jsme narazili i na další členovce, a to pavouky, kteří pomalu, ještě asi ztuhlí chladem, brouzdali travou.

Z kvetoucích bylin jsme si identifikovali: orsej jarní, sedmikrásku chudobku, rozrazily, fialky- violku vonnou a violku psí, sasanku hajní, smetánku lékařskou a hluchavku (zřejmě nachovou).

Skvělým zakončením terénní čtyřicetiminutovky bylo pozorování rostlin áronu karpatského (východního), jehož studiem a sčítáním pro botanickou databázi se nadále budou zavávat Kristianka Fusková a Dominika Zbranková.

Narazili jsme také na skupinu nezelených rostlin podbílku šupinatého, o kterém jsme do té doby neměli potuchy, že v parku roste. Objevily ho Dominika Mikuláštíková a Veronika Vráblíková. Jedná se o rostlinu, která neobsahuje ve svém těle chlorofyl, tedy není schopná fotosyntézy a musí se „živit“ paraziticky. Děvčata ji prozkoumají a jistě nám poskytnou další informace. Prezentace o svých nálezech obě dvojice připravují na žákovskou badatelskou konferenci 5. 5. 2016 v zámku Vsetín.

J. Ševčíková

Fotogalerie – růžové rostlinky v závěru galerie-podbílek šupinatý: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/Vyuka-v-terenu-6.A-12.4.16

.