Výstava hub na zámku

14.09.2016 22:12

Výstava hub na zámku

Muzeum regionu Valašsko, p. o. uspořádalo tradiční Výstavu živých hub, která probíhá na zámku Vsetín od 13. do 18. září 2016.

Takovou akci si samozřejmě ani žáci ZŠ Vsetín, Sychrov 97 nemohou nechat ujít, protože součástí jejich výuky přírodopisu houby samozřejmě jsou. Vynikající je, že spolu s výstavou nabízí muzeum vzdělávací program s názvem „Není houba jako houba, který začínající mladé mykology uvede do světa hub a ty již pokročilé zase nasměruje dál, k hledání a bádání po nových zajímavostech ze života hub.

Ve středu 14. září navštívili výstavu i vzdělávací program postupně žáci 7. A, kteří si informace o houbách poprvé zopakovali, protože na ně ve výuce narazili na konci šestého ročníku, těsně před prázdninami (fotogalerie: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/houby2016-7.A/ )

Pak se k zámku vydali deváťáci. Mezi nimi bylo již několik zkušených houbařů a v každém případě si osvěžili znalosti o houbách, protože v devátém ročníku se budou zabývat ekologií a její výuka se bez znalostí o houbách, reducentech a rozkladačích organické hmoty určitě neobejde (fotogalerie: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/houby2016-9.A/  ).

Osmáci se vypravili za houbami také plni očekávání a program si užili, protože měli příležitost potkat mykologa Jiřího Nováka a přímo s ním si o houbách také popovídat.

Zároveň s výstavou probíhá také výstava fotografií „Houby neobvyklé, vzácné a chráněné“, které svým objektivem zachytil právě pan Jiří Novák (fotogalerie: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/houby2016-8.A/ ).

Hlavní část vzdělávacího programu pro žáky probíhá přímo v místnosti s výstavkou živých hub, pak ale lektor Mgr. Jan Husák zavede žáky i do zámecké věže, kde se mohou návštěvníci s houbami setkávat celoročně, a to ve stálé expozici s názvem Příroda hrou. Panel s obrázky hub je umístěn v patře, které simuluje les, a žáci si tu vždy zopakovali poznatky a vědomosti nabyté ve výstavě.

Žáci se také dozvěděli, že pro všechny zájemce je denně připravena mykologická poradna až do pátku a také v neděli  18. 9. 2016 od 14:00 do 17:00 hodin. Houbařské úlovky určují mykologové Jiří Polčák a Jiří Novák. A v neděli od 17.00 hodin proběhne přednáška Jiřího Polčáka na téma: Vzácné houby Valašska, kterou by si neměl nechat ujít žádný Valašský houbař.

Žáci ZŠ Vsetín, Sychrov 97 mohou výstavu i doprovodné programy jen vřele doporučit!

Jaroslava Ševčíková

Pozvánka na přednášku Vzácné houby Valašska: https://www.muzeumvalassko.cz/vystavy/prednaska-vzacne-houby-valasska/

Žáci 6.A se na houby vydali až ve čtvrtek, zde je fotoalbum: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/houby-6.A-15.9./