Výstava Holocaust očima děti. Říkáme ne antisemitismu, rasismu a xenofobii!

03.01.2016 18:05

Výstava: „Holocaust očima děti“ byla otevřena v prostorách vstupu ZŠ Vsetín, Sychrov 97 a je výsledkem několikaleté práce žáků osmých a devátých ročníků školy při pátrání po tom, co znamená „holocaust“, jaký je obsah tohoto slova, a jak a kde můžeme nalézat upomínky na holocaust na Vsetíně.

Pátrání žáků vyvrcholilo v roce 2015 v rámci projektu „Holocaust očima děti. Říkáme ne antisemitismu, rasismu a xenofobii!“, který finančně podpořil Zlínský kraj. Právě díky němu jsme se například mohli vydat po stopách vsetínských Židů v koncentračním táboře Auschwitz a nebo zorganizovat soustředění, na kterém vznikaly první stránky sborníku „Vsetínští židé očima žáků ZŠ Vsetín, Sychrov 97“, který byl vydán v Muzeu regionu Valašsko také díky finanční podpoře Zlínského kraje.

V rámci výstavy mapujeme naše pátrání, například historii našich setkání s paní Ilsou Reiner-Eichnerovou, židovskou rodačkou ze Vsetína, která přežila jako dítě holocaust, a to přesto, že přišla o oba rodiče, nebo exkurzi do KT Flossenburg na německých hranicích, či do KT Auschwitz u Osvětimi, nebo naše pátrání po židovských obětech holocaustu ze Vsetína a okolí, či vzpomínkové a pietní akce ve významné svátky a dny, kdy si svět právě oběti holocaustu připomíná. Ani my nechceme zapomenout.

Máte-li chvilku, zastavte se u nás ve škole. Leden je měsíc, kdy se právě dvacátého sedmého, v den osvobození koncentračního tábora u Osvětimi,  celosvětově připomíná památka obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Sejdeme se v tento den u památníku vypálené židovské synagogy na Rybníkách, ale třeba také večer v kině Vatra, kde naši žáci budou číst z deníků paní Ilsy.

I tyto aktivity, kterých se již dlouhá léta účastníme, jsme v rámci výstavy mapovali a chceme Vám je ukázat. Naše výuka dějin je spjatá s místem, kde žijeme. 


Nechceme zapomenout na lidi a události, které kráčely Vsetínem.

Přidejte se k nám!

Výstava byla otevřena 10. 12. 2015 a bude k dispozici do konce února 2016 po dobu školní výuky. Je možno vyžádat si průvodní slovo (jaroslava.sevcikova@zssychrov.cz)

J. Ševčíková

Odkaz na fotografie: https://dejepissychrov.sweb.cz/vystava-holocaust2015.html

ilustrační obrázek z 27.ledna 2013-u památníku vypálené synagogy, Rybníky