Vsetín, naše město-vycházka 28.3.2014

29.03.2014 11:40

V rámci výuky občanské výchovy se vydali sychrovští šesťáci již podruhé ze školních lavic do „víru Vsetína“. Tentokrát bylo jejich úkolem podívat se na naše krásné město očima turisty a projít trasu od zámku přes obě náměstí s cílem na ulici Svárov.

Denně spěcháme městem ze školy a do školy, za zábavou i hrou, ale až když jím procházíme v doprovodu někoho, kdo je tu poprvé, můžeme si spolu s ním všimnout krásných míst a zajímavých památek, kterých je všude kolem nás plno. Stačí se jen na chvíli zastavit, zvednout hlavu, rozhlédnout se, zamyslet se… naším městem kráčela historie, žili tu lidé, naši předci, šikovní a zruční. Prožívali tady stejně jako my své životy plné radostí, úspěchů, ale i občasného smutku. Proto míjíme rodinné domy, hostince, kostely, ale i třeba hřbitov.

Unikátní sestava domů na Palackého ulici musí nadchnout každého, kdo ocení stavitelský um a šikovnost našich předků. Výstavním domům vévodí budova Občanské záložny z roku 1895, která je součástí Městského okruhu památkami a je vyzdobena sgrafity podle návrhů malíře Mikoláše Alše. Na Dolním náměstí zase jistě zaujme dům č. 339, na kterém najdeme sgrafita Jana Kobzáně a inspirativní nápis: Popíjej, popíjej, nekradni, nez(a)bíjaj, ze kterého žáci dovodili, že tu kdysi byl hostinec.

Městský okruh památkami je jistě dobrý počin a informační tabuli najdeme přímo před budovou městského úřadu.

A kroky šesťáků vedly hlavně sem, mezi budovu úřadu a Dům kultury, kde stojí pouliční výstava k smutnému výročí zničení židovské synagogy ve Vsetíně, která byla nacisty vypálena v březnu 1939. Výstava je zpracována velmi vhodně, atraktivně, s velkým množstvím dobových fotografií a stručnými zajímavými informacemi. Jak jsme sami viděli, lidé se zastavují, čtou a diskutují. Záměr organizátorů této výstavy je jistě naplněn, lidé si všimli, zamysleli se, zastavili, popovídali si a to je mnohdy to nejdůležitější.

Nakonec si žáci zaskotačili na novém „černém“ náměstí a upravené odpočinkové ploše u Památníku osvobození. Byla to příjemná praktická výuky a jistě v každém z žáků zanechala část informací i pocitů.

 

J.Ševčíková

 

Fotogalerie: Vsetín, naše město-vycházka 28.3.2014