Uklízeli jsme svět

16.09.2016 17:47

V rámci celostátního projektu „Ukliďme svět – Ukliďmě Česko“ se žáci ZŠ Vsetín Sychrov pustili dne 16. září 2016 s chutí do svého projektu

(odkaz na stránky: https://www.uklidmecesko.cz/ ).

Uklidili kolem památníku a pomníků v okolí školy. Zaměřili se i na místa, kde rostou krásné vzrostlé stromy, protože mimo jiné byla také zahájena osvětová kampaň LÍSKY „Stromy-žijí tady s námi“. Také proto dostal náš úklidový projekt jméno: Ať mohou stromy dýchat.

Zejména šesťáci s chutí uklízeli například kolem památníku valašského rebela před zámkem na Horním náměstí. Sochu vytvořil sochař Zdeněk Němeček na památku a jako připomínku valašských rebelií za třicetileté války, kdy propuklo na Valašsku protihabsburské povstání a městečko Vsetín se stalo jeho hlavním střediskem. Teprve počátkem roku 1644 se císařským vojákům podařilo povstání odvážných a statečných Valachů bojujících za svá práva potlačit. Odplata byla velmi tvrdá. Více než dvě stovky valašských povstalců bylo v únoru 1644 popraveno. Tato vsetínská exekuce se tak stala největší hromadnou popravou v našich národních dějinách. Na památku této události stojí u zámku pomník se sochou valašského rebela a pamětní deskou, na které jsou uvedena jména popravených valašských povstalců.

U pomníku žáci uklidili, ale zároveň se také něco naučili. Pročetli si pečlivě jména popravených rebelů a uvědomili si, že jejich rody tady stále žijí, příjmení těchto lidí nesou dál i někteří žáci školy. A to je nádherné spojení historie se současností.

Kolem pomníku bylo napadané listí ze staré jabloně, a také zralá jablka. Některá jsme snědli a ostatní, ta už nahnilá, uklidili a roztřídili. Bylo tu ale také hodně nedopalků od cigaret a papírků, zbytků krabiček a obalů od různých věcí, a to nás mrzí.

O památník se budeme starat dál. Je to náš dárek městu, ve kterém žijeme. Chceme, aby u nás bylo hezky. 

Detail naší úklidové akce najdete zde: https://www.uklidmecesko.cz/event/13235

Jaroslava Ševčíková, žáci, zejména 6.A

Fotoalbum: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/Uklidme-16.9.2016-stromy-pomniky/