Úcta k padlým hrdinům

13.05.2016 14:51

Hrdinou je podle slovníku osoba, která je obdivována za svůj čin či činnost.

Žáci ze Sychrova mají své hrdiny, a to jak z literatury, tak z aktuálního života. Za hrdiny považují například i osvoboditele Vsetína, a to jak ty, kteří den čtvrtý květen 1945 ve zdraví přežili, tak i ty, kteří padli v boji či na následky zranění zemřeli později. Patnáct těchto hrdinů, kteří své životy položili, má pomníčky na vsetínském hřbitově.

Žáci 9. A se u hrobů zastavili v den výročí 4. 5. 2016 a na každém zapálili svíčku. Každá dvojice kamarádů si vybrala „svého hrdinu“ a zakoupila skleněný hřbitovní svícen s tím, že do nich budeme nadále jen vyměňovat svíčky a k hrobům budou přicházet i žáci jiných tříd. Vždyť vzdát hrdinům-osvoboditelům hold není nutné jen v den výročí osvobození města, že?  Domluvili jsme se, že občas, aspoň jednou za čas, na hřbitov zajdeme, zapálíme svíčku, vzpomeneme. A při tom budeme hledat v archivech o těchto vojácích další údaje, aby prostě nezůstali zapomenuti. Vždyť 71 let od konce války - to je dlouhá doba, a člověk zapomíná tak rychle…

No takový byl náš původní záměr.

Bohužel, nevyšel… Když tentokrát žáci 8. A přišli k hrobům pod pěti dnech, zůstal svícen jen na jednom z nich, ostatní zmizely. Pravděpodobně byly ukradeny, protože nevěříme, že by se všechny rozbily.

A tak si říkáme, co se to v našem světě odehrává, když někdo okrádá i mrtvé hrdiny o obyčejné svícny za pár korun? Jaký je to příklad pro děti, které chtěly udělat cosi dobrého a uctivého. Byli jsme z toho velmi rozčarovaní, ale nevzdáme se. Naspoříme a zakoupíme nové svícny a tentokrát se pojistíme, uděláme si na ně značky a umístíme školní logo. Tyto už snad nikdo neukradne!

Vážení obyvatelé Vsetína, zastavte se také občas u bílých hrobů v horní části hřbitova, postůjte v tichosti a vzpomínce, tak jako stáváte u hrobů svých milých, kteří zesnuli. Vždyť i tito muži, osvoboditelé Vsetína, si naši malou vzpomínku zaslouží. Nemají tu své blízké, přišli z velké dálky a „už tu zůstali…“ A pomozte nám dohlédnout na to, aby jim už nikdo z hrobů kahánky a svíčky nekradl. Vždyť je to ostuda!

Jaroslava Ševčíková a žáci 8. a 9. ročníku, ZŠ Vsetín, Sychrov 97

Fotalbum: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/U-hrobu-hrdinu-5-2016