Sychrovští uctili památku Záviše Kalandry

23.06.2017 15:52

Den 27. červen byl vyhlášen v České republice Dnem památky obětí komunismu. Stalo se tak na památku doktorky Milady Horákové, Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandry, kteří byli popraveni ve vykonstruovaném politickém procesu v padesátých letech minulého století. Jednalo se o jediný politický proces v tehdejším Československu, ve kterém byla popravena žena. Komunistické politické špičky té doby nechaly vykonstruovat podvodně obvinění ze spiknutí proti státu a velezrady. Milada Horáková se kvůli své neústupnosti během soudu stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.

Ve Vsetíně žila rodina Záviše Kalandry, který se stal obětí této justiční vraždy ve stejném procesu, a i on byl popraven. Hrob jeho rodiny je na vsetínském hřbitově, kam se všem obětem politických procesů padesátých let přišli poklonit žáci 9. A ZŠ Sychrov. Sice mírně v předstihu, ale to hlavně proto, že poslední školní dny jsou nabité množstvím aktivit. O politických procesech se deváťáci letos učili, takže šlo o osobní zážitek a poznání místa, kde je možné se poklonit historické osobnosti, hrdinovi.

Záviš Kalandra, jehož jméno nese i ulice na Rybníkách, prožil své dětství ve Vsetíně v rodině lékaře a aktivního politika Břetislava Kalandry. Jeho rodina se znala například i s T. G. Masarykem. Záviš vystudoval filosofii na Univerzitě Karlově a vydal se na cestu publicisty, kritika i vědce zaměřeného na studium nejstarších českých dějin i revoluce 1848-49 v českých zemích a na Slovensku. V době 2. světové války byl vězněn v koncentračních táborech a po válce se stal opět terčem zlovůle státní moci, když vyslovoval kritické myšlenky a nebyl ochoten se přizpůsobit hlavnímu ideovému proudu. V roce 1949 byl zatčen Státní bezpečností, odsouzen k trestu smrti a popraven.

On, i ostatní výše jmenovaní a popravení, byli plně rehabilitováni až in memoriam, v roce 1990, i když rozsudek byl zrušen už v roce 1968, což ale bohužel jim ani jejich blízkým už mnoho nepomohlo a mrtvé to nevzkřísilo. Snad jen morálně a lidsky měli tímto jejich příbuzní oficiálně potvrzeno, co už sami dávno věděli, že ve své rodině neměli zrádce národa, ale naopak, hrdinu.

I Vsetín by měl být na svého hrdinu pyšný a připomínat si ho častěji a důstojně.

Za důležité také považujeme, aby se o něm učili žáci ve školách, jak v základních v rámci dějepisu a občanské výchovy, tak i na školách středních. Deváťáci v ZŠ Sychrov svého hrdinu znají, jeho hrob na hřbitově najdou a každoročně u něj s pokorou položí květinu a zavzpomínají.

Jaroslava Ševčíková

Fotografie: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/kalandra/

Nahrávky z procesu se Z. Kalandrou: https://vltava.rozhlas.cz/hrdinove-ceskeho-naroda-novinar-publicista-historik-a-kritik-zavis-kalandra-5026416