Sychrovští školáci a kampaň za důstojnou práci – obuj se do toho!

24.11.2016 12:50

Žáci ZŠ Vsetín, Sychrov 97 realizovali svůj závazek a slib, který dali v rámci projektu žákovského sympózia Vsetín proti chudobě – Vsetínské školy za lepší svět, dne 11. 11. 2016 na Maštaliskách, a uskutečnili svou kampaň za důstojnou práci s názvem: Obuj se do toho.

Žákovské sympózium, kde nápad vznikl, pořádá tradičně Město Vsetín, LÍSKA z. s., a dvě vsetínské základní školy, a to Vsetín Rokytnice a naše ZŠ Vsetín Sychrov, letos s generálním partnerem Austin Detonator, s.r.o. Vsetín.

Na sympóziu se čtyři zapojené školy zavázaly přenést své kampaně do škol, k veřejnosti a propagovat myšlenky upozorňující na globální světové problémy. Sychrovští si vybrali téma důstojné práce a zaměřili se na výrobu bot v tzv. zemích třetího světa. Za rok se ve světě vyrobí přes čtyřiadvacet miliard párů bot. V příběhu našich i vašich bot, zejména těch kožených, je ale víc, než vůbec tušíme. Za jejich výrobou, zejména v rozvojových zemích, najdeme hrubé porušování lidských práv, tvrdou dětskou práci, bezpečnostní rizika pro dělníky, nemoci, dokonce i smrt, a také hrubé znečišťování životního prostředí.

Jak se nám chodí v takových botách?

Problémy spojené s výrobou bot v rozvojových zemích nesou mnohá rizika, zejména nízké mzdy. Dělníci z výroben se dostávají do kolotoče, ze kterého není úniku, a to přesto, že boty jimi vyrobené se nakonec v Evropě prodávají za tisíce. Jejich mzda je ale tak nízká, že nemohou uživit svou rodinu. Kdo shrábne zisk? Majitel značky? Velkoobchodník? Zajímejme se, ptejme se. Nebuďme lhostejní. Dalším problémem je dětská práce. S tou nemohou žáci ZŠ Sychrov souhlasit a žádný z nich by nechtěl chodit v botách, které musel vyrábět jejich vrstevník, protože mu nic jiného nezbylo, jinak by zemřel hlady. Nebezpečné pracovní podmínky jsou dalším velkým rizikem, lidé tu trpí bez ochranných pomůcek, pracují s nebezpečnými chemikáliemi, které škodí jim, ale pak i životnímu prostředí.

Můžeme to změnit?

Žáci ZŠ Sychrov věří, že ano. Ptejme se při koupi bot, kde byly vyrobeny, za jakých podmínek. My jsme koneční zákazníci, jen na nás je, co si koupíme a co ne. A o co nebude zájem, to se nebude vyrábět.

Žáci ZŠ Vsetín Sychrov Sára Čotková, Jan Bartoň, Pája Drahoňovská, Jeny Návratová a Jiří Mádr představili svou kampaň před zástupci organizace NaZemi Standou Komínkem a Kristýnou Hrubanovou a členem řídící skupiny Fairtradového města Vsetína Ing. Markem Mikušem svým spolužákům ve škole dne 23. listopadu 2016. Poté přednesli celý projekt ještě žákům 7.A dne 26. listopadu 2016.

Protože už to mají skvěle „nacvičené“, půjdou se svou kampaní i „na veřejnost“, a to právě a cíleně v předvánočním adventním čase, například na Vánočním jarmarku či při akci Česko zpívá koledy dne 14.12.2016. Jednou ji už představili v rámci výstavy Na stromech v parku před vsetínským zámkem. Tuto akci budou opakovat. Chtějí, aby co nejvíc lidí o problému důstojné práce vědělo a diskutovalo.

 

Fotogalerie: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/23.11.16-obuj-se-do-toho/

Jaroslava Ševčíková