Sychrovští přijali výzvu 72 hodin

13.10.2016 16:40

72 hodin pro lidi, přírodu a místo kde žiješ je projekt dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají v termínu od 13. do 16. října 2016. Kdykoli během těchto dvaasedmdesáti hodin se dobrovolníci po celém Česku pustí do činností, které pomohou druhým, přírodě či okolí.

Sychrovští školáci se rozhodli, že zkrášlí své okolí, tedy přímo u školy upraví a rozšíří záhonek žlutých narcisů, které vysázeli za zemřelé židovské děti. Narcisky mají podobu židovské hvězdy a proto je tento počin symbolický. Nepůjde ale jen o vnější úpravu okolí školy, půjde také o vzpomínání a učení se… žáci si připomenou osudy konkrétních židovských dětí v době holocaustu. Dohledají jejich individuální osudy a budou si o nich vyprávět a diskutovat. Cílem je uvědomit si zrůdnost rasistických ideologií, útoků na lidi z důvodu jejich odlišnosti, jiného vzhledu, kvůli jejich tradicím či kultuře, nebo k vůli tomu, k jakému národu, etniku či komunitě se hlásí. To vše už se v historii odehrálo, vzpomeňme na pogromy, holocaust či jiné projevy rasismu, a věřme, že nikdy tyto události nepřinesly úlevu žádné ze zúčastněných stran.

Patronem projektu 72 hodin je oblíbený mladý herec Matyáš Valenta, tedy Franta ze seriálu Ulice, což může přitáhnout zájem mladých. A my Matyášovi moc děkujeme za jeho čas i chuť projekt propagovat. Heslo projektu je nám dost blízké…Pomáhám, protože chci.

V loňském ročníku projektu se žáci ze Sychrova zaměřili na vyčištění plochy nad školou od černé skládky domácího odpadu. Přínos byl velký, protože dodnes kontrolují místo, které vyčistili a upravili. Vloni tedy pomohli přírodě. Věříme, že stejný vztah naváží i k záhonku narcisů před školou. Cibulky, které se sází na podzim, záměrně zasadíme do trávy, aby jejich cesta za světlem byla těžká a tak symbolizovala osud židovských dětí, těch, které přežily i těch druhých, které už nám své osudy samy nevypoví, protože zemřely. Zcela nevinné. Jen pro svůj původ, proto, že se narodily do židovské rodiny. Věříme, že všechny cibulky na jaře vykvetou a doufáme, že se na ně přijdete podívat a zavzpomínáte s námi. Za chvíli už nebude pamětníků, nebude těch, kdo by nám autenticky vyprávěli o hrůzách v koncentračních táborech či terezínském ghettu v době druhé světové války, nezapomeňme prosím, naslouchejme, dokud je komu a pamatujeme si!

Náš projekt byl podpořen symbolickou finanční částkou ve výši 2000,-Kč Nadací proměny, jako jeden z nejzajímavějších projektů v ČR, a to nás velmi těší.

Záhonek narcisů bude na jaře ozdobou sídliště Sychrov i díky tomu, že Město Vsetín dalo opravit mozaiku na zdi školy. I za to děkujeme. Je příjemné žít v hezkém prostředí. Pomáháme, protože chceme… přidejte se k nám!

Jaroslava Ševčíková a žáci 9.A

Naše fotogalerie: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/72-hodin-sychrov-13.10.16/