Svatojánský podvečer v zámku Vsetín s naší účastí

25.06.2016 15:46

Akce v pátek 24.6.2016 měla připomenout, že v průběhu roku byla v životě našich předků významná období, mezi něž patří i letní slunovrat, který nastává 21. června. My jsme ale slavili až na svatého Jána. Ke svatojánské noci z 23. na 24. června se vážou lidové obyčeje vztahující se k přírodním kultům, k rostlinám a k ohni, jehož světlo a zář symbolizuje vrcholící Slunce. Jeho dráha se láme, sluneční kotouč nastupuje zpáteční cestu, vrací se. Významnost dne souvisí s letním slunovratem, jenž byl v mnoha kulturách spojen s kultem Slunce a ohně.

Magickou noc jsme oslavili v zámku Vsetín (Muzeum regionu Valašsko) a to jak účastní na koncertu Tomáše Kočka a jeho orchestru či vlastní aktivitou, kdy jsme se podíleli na Broučkově cestě plné překvapení pro děti. Našimi stanovišti prošly děti, které se zastavily u Perníkové chaloupky, u bylinkářek, kde si vytvořily věnce z břečťanu a lučních bylin, nebo si mohly nechat namalovat na tvář nějakou masku, nebo se zastavily u broukoviště a poskládaly si obrázek. Na závěr se zastavily u knížek a čtení, zejména pak symbolicky z knihy Jana Karafiáta - Broučci. Za to vše ještě získaly nádhernou záložku do knihy s ilustrací Jiřího Trnky.

Velké poděkování patří: Janu Bartoňovi, Páji Drahoňovské a Jenifer Návratové (8.A), Anně Ševčíkové (9.A) a Janičce Šicové (7.A).

Nakonec jsme si užili i Bubínkový worshop Lukáše Kamase (Alcedo), který nás moc příjemně naladil.

Fotogalerie:https://sychrov2.rajce.idnes.cz/svatojansky-podvecer-24.6.2016/

na Facebooku Muzea: zde!

Všem pomocníkům moc děkujeme!!

J. Ševčíková