Svatojánský podvečer v zámku se žáky ZŠ Sychrov

25.06.2017 12:31

Poslední červnovou sobotu slavíme každoročně, už od pohanských dob, tajemný svatojánský večer. Navazuje na předkřesťanské oslavy letního slunovratu, jako jsou slovanská kúpadla.

V zámku Vsetín byl na sobotu 24. června 2017 od 16.00 do 21.00 hodin připraven bohatý program, do kterého se aktivně zapojili i žáci ZŠ Sychrov.

V tvořivých dílnách si návštěvníci vyrobili lucerničky a čelenky, viděli fantastickou světelnou show či slunovratné zvyky v podání souborů Hafera, Rokytenka, Ostrévka a CM Krkoštěna. Nechyběl ani jarmark či povídání o bylinkách s Radmilou Malinovskou z pořadu Kouzelné bylinky.

Na děti čekalo putování broučků a malování na obličej, kde se právě uplatnili naši žáci druhé stupně, jako skvělí organizátoři a zkušení pořadatelé. Děkujeme zejména Pavle Drahoňovské, Jenifer Návratové, Šárce Vaculíkové, Monice Hruškové, Marku Děckuláčkovi z 9. A a pak také Adamu Hrňovi ze 7. A. Odvedli kus dobré práce a skvěle reprezentovali naši školu. Žáci se tak učí ve svém volném čase komunikaci s veřejností, pomáhat malým dětem a připravovat pro ně smysluplné aktivity, ale naučí se i mnohému ze zvyků, tradic a historie, protože pomáhat na akcích muzea je jistě výsada a přínos.

Také naši šikovní tanečníci Broučci, pod vedením paní učitelky Denisy Rýzové, rozveselili hosty akce třemi vystoupeními, a to „kamarádi včelky Máji“, „Návštěva z vesmíru“ a nakonec je pozvali i do moře na představení „Nemo“. Jejich nadšení a zaujetí bylo nakažlivé a potlesk nebral jako obvykle konce. Přestože byli pozváni k vystoupení na poslední chvíli, za tanečnice ze ZUŠ Vsetín, kterým onemocněla vedoucí, jejich vystoupení bylo absolutně skvělé a unikátní. Je třeba poděkovat paní učitelce Rýzové, ale i všem ochotným a laskavým rodičům, kteří změnili plány a své děti na vystoupení v sobotu připravili.

K osvěžení se na akci podávala plevelná polévka a borůvkové pivo, pagáčky i mlsoty, takže si přišli na své všichni, kdo se zajímají o tradice i tradiční jídla na Valašsku.

Jaroslava Ševčíková

Fotografie: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/Svatojan2017/