Stolování, servírování a obsluha při jídle a 6.A

29.04.2016 06:22

Žáci 6. A ZŠ Vsetín, Sychrov se v rámci výuky pracovních činností, tématu úprava pokrmů a stolování, vypravili na odborné pracoviště SOŠ Josefa Sousedíka, aby se podívali, jak připravují a servírují pokrmy odborníci, tedy žáci oboru kuchař - číšník a cukrář a žáci oboru gastronomie.

Obědové menu bylo opravdu zajímavé.

Přípitek, dětský sekt hezky voněl i pěkně bublinkoval. Paní učitelka Čermáková pozvedla číši a všem popřála jednak dobrou chuť, ale i krásný den. Kolem stolu sedělo dvaadvacet pěkně vystrojených žáků 6. A, a byli plni očekávání. Jeden z žáků 3. ročníku SOŠ Josefa Sousedíka jim předvedl míchání nápojů a samozřejmě je hned poskytl k ochutnání. Ruce mu při práci se šejkrem jen hrály a nám bylo jasné, že jednou může být dost dobrým barmanem, tedy odborníkem v míchání a podávání nápojů.

Pak přišel předkrm. Máslová dobrota s krabími tyčinkami obalená sýrem a opečený toust s máslem. Toust si strávníci ukázněně lámali a vkládali do úst a všichni použili správné příbory. Po chvíli příjemné konverzace předkrm zmizel ze všech talířků.

Následovala polévka. Byl to silný chutný vývar s domácími nudlemi a zeleninou. I ta zmizela jako mávnutím kouzelného proutku.

Hlavní chod byl servírován na luxusních hranatých talířích větších rozměrů, než na jaké jsme zvyklí. Přílohou k vynikajícímu přírodnímu kuřecímu masu byly bramborové medajlonky. Než jsme zdolali tuto příjemnou překážku, chvíli nám to trvalo.

Pak přišla ukázka flambování palačinek. No to byla podívaná! A té vůně kolem!

Závěrečný desert vyloudil spokojené úsměvy na tvářích všech spokojených najedených účastníků slavnostního oběda. Celý oběd trval skoro dvě hodiny. To je velký rozdíl proti každodennímu chvatu, že?

Je příjemné posedět v dobré společnosti, v hezkém oděvu i příjemném prostředí, chovat se podle pravidel a naučit se o jídle cosi nového. A to vše se nám podařilo.

Fotogalerie: https://zssychrov.rajce.idnes.cz/Uprava_pokrmu_a_stolovani_6.A