Sobotní vycházka do přírody 4.3.2017

04.03.2017 15:31

Žáci ZŠ Vsetín, Sychrov 97 se vydali na pravidelnou jarní vycházku do přírody, konkrétně do přírodní památky Vršky-Díly.  V minulých vycházkách, které se odehrávaly ještě „na sněhu“, sčítali žáci vajíčka motýlka ostruháčka březového. Tentokrát se rozhodli mapovat pobytové znaky rostlin a živočichů, a také pozorovat ptáky, protože ty už počínající jaro rozdovádělo. Sledovali sýkory, kterak se hašteří a sbírají seno, pírka a větvičky, zřejmě na stavbu hnízd, ale také viděli přeletět poštolku, která už se zřejmě také snaží uhnízdit ve věži vsetínského zámku.

Velkou radost žákům udělalo pozorování strakapouda, kterého dosud v oblasti neviděli. Pozorovali už ze šplhavců žlunu a datla černého, ale strakapouda nikdy. Tentokrát se jim ukázal v plné parádě, nejprve proklepával stromy, pak si začal čistit peří a jakoby se dětem předváděl, poskakoval po větvích, přeletoval z kmene na kmen, prostě zážitek! Jeho peří je nádherně barevné a díky své velikosti je dobře pozorovatelný. Zajímavé bylo, jak se při poskakování po kmeni přidržoval a podpíral také silnými ocasními pery. O tom žáci dosud jen četli, tentokrát to poprvé viděli na vlastní oči.

Pozorovali také rozšířený výskyt parazitického jmelí na stromech. Některé stromy byly obtěžkány tak, že i zatím holé listnáče vypadaly, jako by byly plné zeleného listí. Bohužel bylo to parazitické jmelí.

Žáci došli také na hranice přírodní památky, k monokultuře mladého smrkového lesa, který je téměř celý zdecimovaný kůrovcem. Odloupli kus kůry z mrtvého, suchého smrku a našli tu chodbičky a cestičky brouka, pravděpodobně lýkožrouta, lýkohuba či kůrovce. Aby zjistili konkrétního „pachatele“, porovnají ještě snímky chodbiček s fotografiemi na internetu a poradí se s odborníkem.

Z vycházky mají ale i negativní zážitky, a to zejména velký nepořádek způsobený neukázněnými návštěvníky této přírodní památky, papíry, pet lahve, odpadky, ale i psí výkaly na cestičkách, což není příjemný pohled. Přírodní památka je zákonem chráněné území, kde  se má dodržovat speciální režim. K jedné z věcí patří, že zde nesmí volně pobíhat pejsci, protože mohou plašit zvěř, odhánět rodiče od mláďat ptáků, zajíců i srnců, nehledě na to, že při pozorování přírody je velmi nepříjemné šlápnout do velkého psího lejna. Žáky moc mrzelo, že i informační tabule a označení přírodní památky státním znakem bylo na několika místech poškozené. Proč tohle lidé dělají… to se dá těžko pochopit.

Další vycházky plánujeme jak na víkendy, tak i na odpoledne po výuce, protože dny se nám krásně prodlužují a světlo vydrží déle. Sledujte naše stránky a přijdete se k nám!

 

Jaroslava Ševčíková

Fotogalerie: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/vych-4.3.2017/