Školní kolo - mladý chemik

09.11.2016 19:04

Mladý chemik je oborová soutěž žáků devátých tříd ZŠ se zájmem o chemii.

V naší škole jsme test školního kola psali společně, všichni žáci devátého ročníku, kteří byli v ten den ve škole přítomni. Cílem bylo ověřit, jak se žáci po roce chemie orientují v oboru. Protože se této soutěže účastníme pravidelně, víme, že talent k chemii se občas objeví i u žáků, kteří v jiných předmětech nedosahují nejlepších školních výsledků. Úspěch v náročné oborové soutěži je pak může povzbudit, ale také profesně nasměrovat, protože kvalitních chemiků je v naší oblasti stále málo a podniky typu DEZA a CABOT z Valašského Meziříčí je stále hledají, a různými zaměstnaneckými benefity lákají do svých řad.

Test školního kola psalo 23 žáků. Jejich výkon byl mírně nadprůměrný, nicméně nemůžeme s ním být ani zdaleka spokojeni. V loňském roce žáci deváté třídy dosáhli řádově lepších výsledků, a to v průměru až o 10 bodů.

V testu bylo možno dosáhnout až 62 bodů, to se ale žádnému z žáku nepodařilo. Nejvyššího bodového hodnocení v testu dosáhla Johanka Kročová 45, pak Sára Čotková 37,5 a Lucie Šimková 36, v těsném závěsu pak Markétka Sáblová, Tereza Labajová, Jan Gargulák a Tomáš Tomanec. Děvčatům na prvních třech pozicích z 9.A blahopřejeme, stejně tak všem ostatním, kteří byli se svým výkonem spokojeni.

Nejnižší bodové hodnocení bylo 7 bodů, což je opravdu velmi málo a je zjevné, že příslušný žák se příliš nesnažil, protože povolenou pomůckou při testu byla periodická tabulka, ve které se během 40 minut daly najít konkrétní odpovědi minimálně za 25 bodů, takže to chtělo jen trošku snahy…

Okresní kolo se koná 13. 12. 2016 ve Střední integrované škole ve Valašském Meziříčí, kde mladí chemici studují v maturitním i nematuritním oboru. Ti nejlepší deváťáci z naší školy budou mít možnost změřit své síly se spolužáky z ostatních škol okresu.

Držme jim palce.

Fotogalerie zde : https://sychrov2.rajce.idnes.cz/9.11.Mlady-chemik/

Jaroslava Ševčíková