Školní kolo biologické olympiády

14.02.2016 10:35

Ve dnech 11. a 12. února 2016 proběhla v ZŠ Vsetín, Sychrov 97 školní kola Biologické olympiády, která je předmětovou soutěží ve znalostech z přírodopisu. Je určená žákům základních a studentům středních škol. Jedná se o systematickou kontinuálně probíhající mimoškolní činnost, jejímž cílem je vyhledávat talenty, rozvíjet jejich nadání, podporovat odborný růst a další vzdělávání v oboru a nejlepší z nich připravovat na reprezentaci v mezinárodních oborových soutěžích.

Letošní, již 50. ročník nese téma: Život v temnotě.

Předmětem zkoumaní mladých olympioniků jsou tedy organismy, rostliny, houby, živočichové, ale i bakterie, které žijí v temném prostředí, v jeskyních, v půdě, či jako endoparazité uvnitř jiných těl, anebo se většina jejich života odehrává za soumraku a temnoty. Jde jistě o svět tajený a zvláštní, v rámci školní výuky příliš dopodrobna neprobíraný, proto se všichni, kdo se na školní kolo připravovali asi dost „zapotili“.

K nejlepším řešitelům patřili:

z 6.A: Matěj Húšť, Kristiana Fusková a Lucie Václavíková,

ze 7.A to byla již tradičně Kateřina Vančurová, která vloni postoupila až do krajského kola, ale vyznamenal se také Radim Křenek a Ema Pinkavová či Jana Šicová.

Za 8.A patřily k nejlepším: Šárka Vaculíková a Jeny Návratová

Za 9.A pak Veronika Štěpánová, Anna Ševčíková, Barbora Sáblíková, Kristýna Václavíková, Veronika Pešlová a Anna Vraspírová.

Celkem se zapojilo 35 žáků, z toho v kategorii D (6.-7. třída) 13 žáků, v kategorii C (8.-9. třída ) 22 žáků.

Olympionici si letos museli poradit s opravdu bizarními úkoly jako je například pojmenování podzemních částí rostlin, které běžný smrtelník popíše slovem: „kořen“, ale oni určovali například podpučí, očka, úžlabní pupeny, postranní kořeny, jizvy po opadu listů atd. Zabývali se také orientací netopýrů v šeru a tmě, či životem žížal, nebo organismy s tajemnými názvy jako je plamatka a závornatka (měkkýši) nebo stínka, svinka, zemivka (členovci) gvačaro, hohol a kvakoš (ptáci). A většina z nich vše skvěle zvládla a dosáhla požadovaného počtu bodů pro úspěšné řešitele. Nicméně jen tři nejlepší v každé kategorii mohou naši školu reprezentovat v okrskovém kole ve Valašském Meziříčí.

Zde najdete například přípravná skripta a seznamy organismů- https://biologickaolympiada.cz/sekcia/zakladni-informace.html

J. Ševčíková