Školní kolo astronomické olympiády

02.12.2016 14:53

Astronomická olympiáda (zkráceně AO) je předmětovou soutěží z oboru astronomie a příbuzných oborů, která je určena  žákům základních a středních škol.
Cílem olympiády je  vyhledávat talentované žáky a systematicky podporovat a rozvíjet jejich odborný růst v oblasti astronomie a všeobecně fyziky.
Nejmladší věková kategorie (H) je určené pro žáky 6. ročníků základních škol a 1. ročníků osmiletých gymnázií, nejstarší věková kategorie (A) pro žáky 4. ročníků středních škol, 8. ročníků osmiletých gymnázií a 6. ročníků šestiletých gymnázií. Testy jsou připraveny vždy společně pro žáky 6.-7. ročníku, a pak pro žáky 8.-9. ročníku, a tak také byli v naší škola žáci hodnocení.
Astronomická olympiáda probíhá ve třech základních kolech - školním, korespondenčním a celorepublikovém finále.
V rámci školního kola dne 28.11.2016 bylo pro úspěšné absolvování třeba dosáhnout počtu minimálně 20 bodů z padesáti, což se téměř všem žákům povedlo.

Školního kola se zúčastnilo 17 žáků a pouze jeden neuspěl.
Mezi nejlepší v kategorii 8.-9. tříd patřili: Natálie Tkadlecová, 8.A, Jan Gargulák, 9.A, Radim Křenek. 8.A,  Nikola Martinů, 8.A,  Jenifer Návratová, 9.A  a Lukáš Manina 8.A, Johana Kročová, Sabina Janotová a Sára Čotková, všechny tři z 9.A.
Mezi nejlepší v mladší kategorii pak: Lucie Václavíková a Dominika Mikuláštíková (obě 7.A), Filip a Tadeáš Podsedníkovi, Richard Kilián a Lukáš Kovář, Adam Černín, ze 6.A,
tito všichni žáci mají možnost postoupit do dalšího, korespondenčního kola, které jim ukáže cestu k republikovému finále... i tam jsme již měli zástupce, ale v poslední době se do finální republikové dvacítky nikdo z naší školy neprobojoval. Snad to letos změníme...

Školní kolo je v ZŠ Vsetín Sychrov tradičně spjato s výraznou spoluprací školy a Hvězdárny Vsetín, jednoho z oddělení Muzea regionu Valašsko, zejména s osobou odborného pracovníka pana Pavla Svozila, který se zabývá jak přípravou žáků, tak i podílem na organizaci školního kola. Je žákům také k dispozici v rámci vysvětlení různých odborných termínů a otázek z testu školního kola, podporuje jejich účast v korespondenčním kole a směruje je k nejlepším výsledkům. Spolupráce už trvá několik let a my mu za to velmi děkujeme.

Doufáme, že letos se maximum žáků pokusí úspěšně vyřešit otázky korespondenčního kola, které bude zahájeno 9. ledna 2017 (https://olympiada.astro.cz/201617_krajske.html).

 

Jaroslava Ševčíková

Fotogalerie ze školního kola: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/skolni_kolo_AO/