Poruchy autistického spektra – beseda v ZŠ Sychrov

08.04.2017 09:32

Poruchy autistického spektra – beseda v ZŠ Sychrov

V rámci výuky předmětu Výchova ke zdraví přišly ve středu 5. 4 .2017 do ZŠ Vsetín, Sychrov 97 pracovnice AUXILIA, aby seznámily žáky s problematikou dětí s poruchami autistického spektra (PAS).

ZŠ Vsetín, Sychrov 97 je otevřenou školou, která nabízí možnost vzdělávání všem dětem, a to i v případě, že je nutné pro ně uspořádat zažité zvyklosti trošku jinak, a přizpůsobit se jejich potřebám. Vzájemný respekt a tolerance je to, čemu se učíme. Mnohdy je to pro obě strany těžké, ale věříme, že vynaložené úsilí bude stát za to.

Málo kdo z žáků si dokázal představit, v jakém světě žije autista, než jim ředitelka AUXILIA paní Božena Mikulíková ukázala na video-simulaci, jaké potíže s vnímáním světa autista může mít. Porozumět autismu, pokud sám autista nejste, je velmi těžké, ale vše se dá zvládnout při troše vzájemného respektu a porozumění a hlavně… pokud se o téma zajímáme a zjistíme si fakta.

Autista potřebuje většinou stereotyp, neměnnost, jistotu a bezpečí. V neznámém prostředí, s neznámými zvukovými, obrazovými i dalšími podněty se cítí ztracen a pro nás běžným způsobem není možné ho uklidnit, potřebuje své postupy. Představte si, že byste se ráno vzbudili a váš sluch by narostl o třeba 100% -500% na citlivosti a intenzitě, zvuky by vás fyzicky bolely a to i ty nejtišší, světlo by se vám v mysli měnilo na oheň, ohrožující, pálící, ničící… zachovali byste klid? Určitě ne. Proč si myslíme, že autista by to měl zvládnout a chovat se tzv. “normálně“ a poslušně. Většinou začne křičet, bránit se… což je okolím považováno za agresi. Ale je to vlastně jen vzájemné nepochopení.

Autisté potřebují náš respekt, toleranci i pomoc. Mohou být často plnohodnotnou součástí naší společnosti, často i velkým přínosem v oblasti vědy, jen musí dostat příležitost a mít podmínky. Naopak nepochopením a intolerancí přichází svět o mnohé poznatky, které by autisté mohli společnosti dát. Neuzavírejme se, netvořme si názory na lidi v okolí jen tak „od pohledu“. Ptejme se, proč se někteří chovají odlišně, co je k tomu vede, třeba opravdu nemohou v danou chvíli jednat jinak, a jen my jim můžeme pomoci.

Odmítneme?

Já věřím, že ne.

Všem, kdo s autistickými dětmi pracují, držíme palce, a AUXILIU přejeme, aby stále mohlo pomáhat.

 

Jaroslava Ševčíková

Foto z besedy: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/beseda_PAS/