Palmový olej stále vede, ale už se blýská na lepší časy! -první kolo soutěže uzavřeno

08.03.2017 19:44

Palmový olej stále vede, ale už se blýská na lepší časy!

 

ZŠ Vsetín, Sychrov 97 vyhlásila soutěž „NONSTOP palmovému oleji“, která má vést zejména k zamyšlené nad tím, proč se  téměř ve všech potravinách obsahujících rostlinný tuk, nachází tolik kontraverzní palmový olej.

Během měsíce února se zapojilo sedmdesát tři soutěžících a dodali více než sto obalů od potravin, které palmový olej neobsahují.

Palmový tuk či olej není nijak škodlivá potravina, je to tuk získávaný ze semen palmy olejné. Mnohem horší jsou okolnosti, jak se tato surovina získává. Plantáže palmy olejné vznikají na místech vykácených vzácných pralesních porostů, devastují okolní krajinu a ničí životní podmínky místních obyvatel. Proto se žáci ZŠ Vsetín Sychrov rozhodli rozpoutat kampaň a upozornit na to, že právě spotřebitel má velkou moc… když se rozhodne, že nebude kupovat výrobky s palmovým olejem, budou výrobci nuceni přestat ho tak masově používat.

Cílem soutěže „NONSTOP palmovému oleji“ bylo dodat co nejvíc obalů od potravin a zaměřit se zejména na ty bez palmového oleje. Vítězem prvního kola, které skončilo 28. února 2017, se stala Jana Šicová, žákyně 8. A ZŠ Vsetín, Sychrov 97. Blahopřejeme. Jana musela pročíst desítky a možná i stovky popisků složení potravin, než narazila na ty, které palmový olej neobsahují. A to je třeba ocenit!

Zapojily se také studentky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, oboru vychovatelství a pedagogika-sociální práce, které nasbíraly dohromady přes třicet obalů od potravin bez palmové oleje, a to přímo na přednášce, ze svých svačin. Jejich aktivita přinesla pořadatelům i žákům školy nové zjištění… na většině obalů od těchto pochutin byl přímo nápis –„bez palmového oleje“. Z toho je vidět, že tématem se už zabývají i výrobci, že slyší hlas spotřebitelů, a že si uvědomují, že spotřebitel má velký vliv na prodej jejich výrobků a tím na jejich zisky. V Olomouci již existují obchody s potravinami, které se cíleně na tyto výrobky zaměřují. My ve Vsetíně si asi ještě chvíli počkáme anebo si budeme dál pečlivě číst složení potravin, pokud budeme chtít zažít dobrý pocit z toho, že nepodporujeme ničení pralesů.

Zapojte se i vy! Naše soutěž „NONSTOP palmovému oleji“ pokračuje! Kdo dodá do konce března 2017 nejvíc obalů od potravin bez palmového oleje, získá drobnou odměnu, ale hlavně dobrý pocit, že pomáhá chránit bohatství planety, nádherné deštné pralesy.

 

Jaroslava Ševčíková

ZŠ Vsetín, Sychrov 97

 

Fotogalerie:  Pavla Drahoňovská a Sára Čotková, žákyně 9.A ZŠ Vsetín, Sychrov 97 třídí obaly od potravin : https://sychrov2.rajce.idnes.cz/Stop-palmovemu-oleji/