Oslavme Světový den potravin-16.10.2016

08.10.2016 20:11

Dne 16. října slaví celý svět Den potravin. Nejde o oslavu konkrétního jídla, ale spíš o zamyšlení nad tím, kdo a proč má jídla dost, a kdo ne. Proč někde jídlem plýtváme a jinde lidé umírají hlady.

Naše škola se zapojila do akce organizované v rámci kampaně „Pěstuj planetu.

Na světě je dostatek jídla pro všechny. Přesto každý devátý člověk na světě trpí hlady. To je víc, než kolik je lidí v Evropské unii, Kanadě a USA. Je to důsledek nerovnoměrné distribuce potravin, neférových obchodních praktik a klimatické změny, kterými je postižena řada rozvojových zemí. Dobrou zprávou je, že každý z nás může přispět ke zlepšení situace pomocí pěti jednoduchých kroků, např. spotřebou sezónního ovoce a zeleniny nebo podporou drobných a lokálních zemědělců. A právě naše škola, se díky spolupráci s LÍSKOU z. s. dlouhodobě zaměřuje na podporu místních farmářů a spotřeby místních potravin.

Jezme jídlo z našich polí, po něm břicho nezabolí – je heslo, které vymysleli žáci školy při kampani předloni. Všichni asi rozumíme tomu poselství. Co je místní, to se k nám dostane rychle, nezkazí se cestou, nedojde k ohrožování životního prostředí nadměrnou dopravou z místa na místo atd…

Děti je třeba v tomto směru vzdělávat a dávat informace všem lide, kteří mají zájem se něco dozvědět. Mnozí z nás si ani neuvědomují jak to na trhu s potravinami vypadá. Odkud k nám přichází brambory? obilí? Ovoce a zelenina?  Maso, mléko… a proč naši zemědělci zase musí tyto samé potraviny vyvážet? Je v tom nějaká logika? A můžeme s tím něco udělat? Chceme vůbec?

Více informací najdou zájemci zde: https://www.pestujplanetu.cz/pro-skoly

Prosíme maminky, aby v pondělí 17. 10. 2016, kdy Světový den potravin oslavíme ve škole, připravily dětem cíleně svačinky z místních potravin, a aby nezapomněly přidat jablíčko, mrkev nebo hrušku, třeba místo banánu. Moc děkujeme.

J. Ševčíková