Najděte své boty na stromech v parku!

01.10.2016 13:29

Najděte své boty na stromech v parku!

V zámeckém parku ve Vsetíně je od soboty 1. října 2016 k vidění výstava s názvem Na stromech. Výstavu instalovali žáci ZŠ Vsetín, Sychrov s Muzeum regionu Valašsko, p. o. v rámci „Světového týdne důstojné práce“ a koordinuje ji a plakáty dodává organizace NaZemi. Při instalaci v sobotu dopoledne nabízeli žáci školy fairtradovou kávu na ochutnávku a informace k projektům organizace NaZemi a hnutí fair trade.

Na několika plakátech výstavy jsou díky světovému fotografovi Gmb Akashimu k vidění nelidské podmínky, které musí snášet dělníci v dílně na výrobu luxusní kožené obuvi v Bangladéši. Těmto lidem nic jiného nezbývá, jinou práci nenajdou. A tak pracují na výrobě bot pro nás, tedy z jejich pohledu pro bohaté lidi, a sami při tom přicházejí o zdraví i o životy. Jak se nám v takových botách chodí?

My lidé máme vzácný dar přehlížet to, co se nás jakoby netýká, takže dokud neuvidíme na plakátě právě ty své boty, asi neuvěříme, že i my můžeme ovlivnit život bangladéšského dítka ve věku naší dcery či syna, ale věřte, my máme tu moc. My všichni spotřebitelé můžeme ovlivňovat trh kdekoliv na světě. Prostě už jen tím, že zboží, které byly vyrobeno za porušování lidských práv, při vydírání lidí, si prostě nekoupíme. Dejme najevo, že se zajímáme o to, v jakých podmínkách se vyrábí naše boty, šaty, nábytek… nemůžeme mít přece radost z věcí, při jejichž výrobě někdo opakovaně ztrácí zdraví či umírá, z věcí, které vyrobily v potu tváře děti, které měly být v té době ve škole anebo se radovat a běhat venku s kamarády.

Už jen tím, že „víme“ a zajímáme se, už tím děláme kus práce pro dobrou věc. Přijďte se inspirovat a my vám přejeme, abyste na výstavě v parku ty „své boty nenašli“, abyste mohli mít klidné spaní!

Fotoalbum: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/1.10.16-vystavaNaStromech/

žáci ZŠ Vsetín, Sychrov 97 a Jaroslava Ševčíková

Více informací zde : https://www.mestovsetin.cz/vystava%2Dna%2Dstromech%2Daneb%2Dpoznej%2Dsve%2Dboty%2Dna%2Dvystave%2Dv%2Dparku%2Dve%2Dvsetine/d-522508