Meteorologie s 9. A na Hvězdárně Vsetín

20.02.2016 09:00

Žáci 9. A se v rámci fyziky, konkrétně učiva o tepelných jevech v praxi, převážně o meteorologii, vydali na Hvězdárnu Vsetín, a to dne 18. ledna 2016.

Odborný pracovník Pavel Svozil jim představil meteorologickou stanici, která byla v květnu 1956 instalována pracovníky Hydrometeorologického ústavu v areálu hvězdárny. Na ní byly od 1. dubna roku 1957 pravidelně měřeny meteorologické prvky jako teplota, srážky, směr a rychlost větru atd. Podařilo se tak získat cenné informace o klimatických poměrech na Vsetíně a v okolí. Prvními pozorovateli byli manželé Skalákovi. V prosinci 1997 byla stará „manuální“ meteorologická stanice nahrazena moderní automatickou. Původní meteorologická budka včetně přístrojového vybavení je však i nadále využívána při exkurzích.

Více o stanici, hvězdárně i vsetínských meteorologických rekordech se dozvíte zde : https://www.hvezdarna-vsetin.cz/showpage.php?name=meteorologie

Fotogalerie zde : https://sychrov2.rajce.idnes.cz/meteorologie-18-2-2016

J. Ševčíková