Festival Očima generací ve Zlíně s naší stopou

04.06.2016 16:54

V sobotu 4. června 2016 proběhl ve Zlíně festival Očima generací. Konal se pod záštitou členů Rady Zlínského kraje Taťány Valentové Nersesjan a Ladislava Kryštofa.

Mezigenerační festivalový program byl určen všem bez rozdílu věku. Program naplňoval letošní festivalové téma - "Souznění". V průběhu programu se hledaly odpovědi na otázku: "Co víme o životech těch druhých, kteří se nacházejí v jiné etapě lidského života než my?"

Festival sám je putovní, zahájen byl 7. 5. 2016 v Kraji Vysočina, v Jihlavě a ukončen bude 3. 12. 1016 v Praze.

Dostali jsme vzácnou příležitost představit společné projekty žáků ZŠ Vsetín, Sychrov a Muzea regionu Valašsko, zejména pak sborník Vsetínští Židé očima žáků.

Nešlo jen o pohled na národnostní Židy a jejich osudy v rámci holocaustu v době druhé světové války, ale šlo o vztahy mezi generacemi, mezi dnešními dětmi a dětmi v době války, dětmi, které nikdy nedostaly šanci dospět, ale umíraly ve strašných podmínkách vyhlazovacích koncentračních táborů tak zoufale mladé…  Nad tím vším se žáci školy v rámci projektu zamýšleli, pracovali s různými situacemi, dívaly se na své dnes už nežijící židovské přátele nejprve jako na děti a snažili se prožít jejich osudy alespoň v duchu, ale také se snažili představit si je dnes, jako osmdesátileté, devadesátileté a hledali společnou řeč, společné téma. A možná, když žáci rozprávěli s fiktivním přítelem, našli témata k hovoru i se současnými seniory, se svými prarodiči i jejich vrstevníky.

V rámci festivalu Očima generací jsme představili náš sborník i naše aktivity. Sborník vydalo Muzeum regionu Valašsko, kterému za spolupráci velmi děkujeme.

Více na: https://www.ocimageneraci.cz/

Jaroslava Ševčíková