Fairtradový piknik na hvězdárně

16.05.2016 19:07

Na hvězdárně Vsetín se v pondělí 16. května 2016 konal v rámci vsetínských dnů pro fair trade, které koordinuje LÍSKA, z. s. (https://www.liska-evvo.cz/) již třetí, tradiční Fairtradový piknik na hvězdárně ve Vsetíně.

Žáci ZŠ Vsetín, Sychrov 97 nabízeli návštěvníkům k ochutnání fairtradovou kávu, měli jí celkem pět druhů, a pak také férové kakao a čaje. K tomu poskytovali informace o hnutí fair trade i o organizacích, které se tématem zabývají v České republice, a to například NaZemi (https://www.nazemi.cz/cs) a Ekumenická akademie Praha (https://www.ekumakad.cz/), které na akci poskytly propagační a informační materiály.

Fair trade Sychrovští představují jako hnutí, které podporuje: spravedlivou cenu za práci pěstitelů kakaa, kávy, čaje, banánů atd. v rozvojových zemích, jako hnutí, co odmítá dětskou práci a zároveň vede farmáře a pěstitele k tomu, aby nepoužívali nebezpečné látky na svých polích, hnojiva a pesticidy, aby prostě pracovali v souladu s přírodou.

Bonusem pro všech čtyřicet šest návštěvníků tohoto pikniku byla exkurze hvězdárnou, kterou vedl odborný pracovník hvězdárny Pavel Svozil. Do akce se zapojili také zahraniční studenti z projektu EDISON, kteří jsou momentálně na stáži v ZŠ Sychrov, a to Sam z Hongkongu, Vidit z Indie a Ans Yu, neboli Sára z Číny. Sára nám prozradila, že i ona zná hnutí fair trade a tak jsme hned navázali přátelskou rozpravu, protože jsme objevili společný zájem.

Děkujeme Muzeu regionu Valašsko, konkrétně pracovníkům hvězdárny za možnost akci realizovat v jejich skvělém prostředí a těšíme se zase za rok, při fairtradových dnech na společné setkání, ochutnávání kávy a popovídání.

Přání od žáků ZŠ Sychrov jde k vám všem: „Fertrejd“ si dejte, dobře se mějte!

Akční skupina pro fair trade ZŠ Vsetín, Sychrov 97

Fotoalbum: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/Fairtradovy-piknik-na-hvezdarne-16.5.16