Fairtradová tour v ZŠ Sychrov

24.11.2016 12:17

Zástupci organizace NaZemi (https://www.nazemi.cz/cs ), která uděluje pro Českou republiku školám prestižní titul Fairtradová škola (ZŠ Sychrov je nositelem tohoto titulu jako dvanáctá škola zatím pouze z dvaceti v ČR! - https://www.fairtradovamesta.cz/ft_skoly )  se vydali na faritradovou tour po školách. Dne 23. listopadu 2016 zavítali i k nám, na Vsetín.

Nejprve se vydali na ZŠ Vsetín, Rokytnice a poté k nám, na Sychrov. Stanislav Komínek a Kristýna Hrubanová nejprve pobesedovali s žáky 9. A, kteří se již tradičně na škole problematikou zabývají nejvíce.

Standa udělal žákům besedu na téma – co je to fair trade a jak se dá spojit s námi přes kávu a kakao. Bylo to zajímavé a žáci se jistě hodně nového dozvěděli. Zejména si uvědomili, jak těžce se žije pěstitelům kakaových bobů a kávových „třešní“ v Jižní Americe i jinde na světě. Ale také pochopili, že zapojení do Fairtradového družstva těmto farmářům pomáhá zlepšovat životní podmínky, umožňuje jejich dětem chodit do školy místo toho, aby „makaly“ na rodinné farmě a pomáhaly živit rodinu, ale také to, že káva od fairtradových pěstitelů je zdravější a kvalitnější. Zapojili se všichni žáci, minimálně aspoň „do přemýšlení“, mnozí se ale také zapojili aktivně, diskutovali a navrhovali řešení.

Důležité pro nás je uvědomit si, že i my můžeme ovlivňovat život chudých lidí daleko od nás, a to zejména tím, že podpoříme systémy a způsoby hospodaření tam, kde jsou správně nastavené – třeba ve fairtradových družstvech. Pomůžeme tím, že budeme kupovat např. fairtradovou kávu, protože u ní máme jisté záruky. Když si koupíme kávu klasickou, mohlo se stát, že byla vyrobena v nedůstojných podmínkách pro farmáře, že byli vydíráni, manipulováni a okradeni o důstojnou mzdu. Také se mohlo stát, a téměř jistě se stalo, že na plantáži pracovaly děti místo toho, aby byly ve škole.

Mně osobně by taková káva asi ani nechutnala. Na tom jsem se shodli s celou 9.A.

A jak chutná Vaše káva Vám?

Uděláte s tím něco? Možnosti přece jsou…

Učitelé v ZŠ Vsetín, Sychrov 97 pijí ve sborovně fairtradovou kávu… je to malá pomoc, ale i moře se přece skládá z kapek vody. Přidejte svou kapku i Vy!

Nakonec se zástupci organizace NaZemi sešli s řídícím výborem Fairtradové školy ZŠ Vsetín, Sychrov 97 ve složení Jan Bartoň a Sára Čotková-žáci 9.A,  ZŠ Sychrov, a Jaroslava Ševčíková, učitelka. Při společné diskusi jsme si uvědomili, že hlavním slabým místem naší práce je, že musíme získat nové členy, nové aktivisty z řad žáků i učitelů. Tak to je náš úkol pro nejbližší období. Přitom ale nesmíme zapomínat, že hlavním našim cílem je osvěta a propagace myšlenek fair trade.

Fotoalbum: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/F-Tbeseda-ve-skole-23.11.16/

Jaroslava Ševčíková