Evropská noc vědců v ZŠ Sychrov

01.10.2016 08:30

Hvězdy nad Sychrovem zazářily v rámci Evropské noci vědců

Která jiná instituce než škola by měla oslavit vědu, vědění a vědomosti, tedy i Evropskou noc vědců, která se pravidelně připomíná poslední pátek v září, letos dne 30. září 2016.

ZŠ Vsetín, Sychrov 97 se již tradičně spojila s Muzeem regionu Valašsko, tentokrát přímo s odbornými pracovníky Hvězdárny Vsetín, a oslavila tento významný svátek poznáváním nových věcí. Víc než sedmdesát návštěvníků se přišlo na školní hřiště podívat na program Hvězdy nad Sychrovem. A k vidění byly nejen hvězdy.

Noční obloha nebyla úplně temná, to je samozřejmě pro pozorování hvězd problém, protože takzvaný „světelný smog“, světla z pouličního osvětlení, i reklamních poutačů, znemožňují kvalitní pozorování oblohy. A nejen to, omezují přirozený pohyb ptáků, netopýrů, ale i hmyzu, a zřejmě škodí i rostlinám, které nenechají „odpočinout“ a simulují jim trvalý den. Tím se příroda samozřejmě vyčerpává. Na druhou stranu lidská společnost světlo prostě potřebuje, takže vypnout pouliční osvětlení, třeba na parkovišti či na rušné ulici, by byl asi velký bezpečnostní problém. A právě bezpečnost byla tématem letošní noci vědců. Takže i začínající sychrovští vědci se smířili s tím, že své dalekohledy budou muset s pomocí odborníků namířit tak, aby si našli odstíněná místa a mohli pozorovat objekty na obloze. A povedlo se!

Kromě nádherně pozorovatelných planet Mars a Saturn, které byly k vidění na jihozápadním obzoru, hledali mladí vědátoři také souhvězdí a jejich pohyb po obloze, protože za ty dvě hodinky pozorování se obloha opravdu měnila a „otáčela“ okolo známé hvězdy Severky-Polárky. Děti samy objevily například část souhvězdí Velké medvědice, tolik známý Velký vůz, nebo souhvězdí Kasiopeja v podobě roztaženého velkého dvojitého W či Orionův pás. Občas byly hvězdy zakryty vysokými bílými mraky a občas „prosvištěla temnou oblohou padající hvězda“, tedy meteor. To si pak všichni zcela nevědecky něco krásného přáli. I takové okamžiky patří k vědě, hlavně když je krásná. A astronomie patří k vědám, v rámci které pozorovatel vidí opravdovou krásu, takže může zároveň tříbit i své umělecké vnímání. Vrcholem pozorování byl krátký, ale zajímavý přelet Mezinárodní vesmírné stanice - International Space Station – známé pod zkratkou ISS nad hlavami mladých vědců. „Světýlko“ se náhle vynořilo ze západu a stoupalo po obloze nahoru. ISS je v současné době jedinou trvale osídlenou stanicí ve vesmíru a mnozí mladí vědci zatoužili v ní jednou pracovat. Tak snad se jim to povede. Náš svět potřebuje aktivní mladé lidi zajímající se o dění kolem sebe, lidi, kteří chtějí přemýšlet a objevovat nové a dosud nepoznané, i když je to obrovská dřina. Děti ve škole zatím objevují nové věci hlavně samy pro sebe, to, co už „velký“ svět dávno zná… a není toho málo, co musí poznat, pochopit a čemu porozumět, aby se mohly jednou postavit do první řady objevitelů a vykročit vstříc novým světovým objevům. Ale my jim věříme a držíme palce! K jejich motivaci přispívají právě i takové akce jako je oslava Evropské noci vědců.

Děkujeme za krásný zážitek pracovníkům Hvězdárny Vsetín Ing. Martinu Leskovjanovi a Pavlu Svozilovi.

Jaroslava Ševčíková

Fotogalerie: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/30.9.16-evrop-noc-vedcu/