Erika Bezdíčková, pamětnice holocaustu

30.09.2016 17:13

V pátek 30. 9. 2016 měli žáci 9. ročníku možnost setkat se osobně s paní Erikou Bezdíčkovou, ženou, která přežila holocaust, věznění v Osvětimi i pochod smrti.

Více o jejím životě zde: https://www.muzeumvalassko.cz/vystavy/erika-bezdickova/

Nic nenahradí osobní setkání, nikdo nemůže vědět, co se v Osvětimi dělo, než ta osoba, která tam sama byla, setkala se z očí do očí s Mengelem, zažila to, že rozdělovali rodiny, odtrhávali lidi od sebe,  jednoho z nich poslali do plynové komory, druhého nechali přežít… to se stalo i paní Erice. Rozdělili ji od maminky na rozřazovací vlečce v Osvětimi a pak…pak už se nikdy nesetkaly. My se na ta místa pojedeme podívat osobně a to v březnu 2017. Nebude to "veselá exkurze", ale my víme, proč ta místa chceme vidět!

Fotoalbum: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/E.Bezdickova/

Z knihy paní Eriky Bezdíčkové Moje dlouhé mlčení, stejně jako z knihy paní Ilsy Eichnerové a jejich deníků si budeme číst, abychom  o holocaustu věděli co nejvíc a nikdy nezapomněli.

J.Ševčíková