Vycházky do Přírodní památky Vršky-Díly

27/08/2014 16:29

Ve středu 27. srpna se žáci ZŠ Vsetín, Sychrov opět vydali mapovat výskyt vybraných rostlin a živočichů do Přírodní památky Vršky-Díly.

Přes velkou nepřízeň počasí, dlouhodobý vytrvalý déšť, přišli tři mladí badatelé skvěle vybavení do terénu, takže jsme se nakonec na výpravu vydali. Výhodou deštivého počasí je, že stačí rozhrnout trávu a všude tam je plno hmyzu, který je ztuhlý a omámený chladem a vlhkostí, takže se dá velmi dobře pozorovat, a to třeba i včely. Rostliny zvládají deštivé počasí lépe, dostatek vláhy většině z nich vyhovuje, i když jak se zdá, když nesvítí slunce, nějak méně voní. Viděli jsme kvést vratiče, svízele, chrpy, mateřídoušku, štírovník, jetel luční i plazivý, černohlávek, černýš hajní a jitrocele. Z hmyzáků jsme potkali různé druhy dvoukřídlých, včely, čmeláky a mravence i ploštice. Nepřekvapilo nás množství plzáků, slimáků a hlemýžďů, ty by v tom vlhku asi očekával každý.

Příští výpravy jsou připraveny takto:

-ve čtvrtek 4. září od 16:00 hod.

-ve středu 10. září od 14.00 hod.

-v úterý 16. září od 14:00 hod.

Sraz vždy u info tabulí č. 3 a 4 nad Sychrovem (nad velkou a pod malou vodárnou na panelové cestě).

Za statečnost a účast na mapovací vycházce, i když bylo opravdu nevlídno, děkujeme: Markétce Janoškové, Aničce Gargulákové a Julkovi Kaňátovi-možná z nich jednou vyrostou stateční a odhodlaní přírodovědci.

J. Ševčíková

Fotogalerie: Vycházka 27.8.2014