Vsetínská sametová revoluce-projekt

11/09/2014 17:39

Odkaz na stránku projektu školy: zde !

Žáci 9. ročníku ZŠ Vsetín Sychrov 97 se v rámci projektu Jeden svět na školách: Příběhy bezpráví, rozhodli vypátrat, jak probíhala před dvaceti pěti lety sametová revoluce v našem městě, ve Vsetíně.

V rámci příprav se vydali do Prahy, přímo na Albertov, kde začaly 17. listopadu 1989 první studentské demonstrace. Prohlédli si pamětní desku těchto událostí na budově Přírodovědné fakulty a vyrazili směrem k Vltavě přes nábřeží k Národnímu divadlu. Kolem divadla se vydali na Národní třídu do míst, kde před dvaceti pěti lety pořádkové síly napadly tisíce demonstrantů, kteří provolávali známé heslo: „Máme holé ruce“.

Ale školáci ze Sychrova vědí, že dějiny se nepíší jen v Praze, dějiny kráčely i Vsetínem. Proto se rozhodli zmapovat události listopadových dní roku 1989 na Vsetíně.

Hledají proto jakoukoliv pomoc, vzpomínky, fotografie, vyjádření pocitů od pamětníků těch událostí.

Projekt bude mít webové stránky, které budou určeny pro výuku,  budou tedy události jen popisovat, (nebudou hodnotit), půjde o záznam vzpomínek z období listopadu 1989.

Žáci vám budou  vděčni za anonymní i adresné vzpomínky a pocity, obavy, očekávání - či jakékoliv informace. Chtějí tyto vzpomínky zpracovat ve formě písemné, ale popřípadě i natočit na video či audio záznam s dobrovolníky  jejich výpovědi, hledají také dobové fotografie, noviny (regionální) atd.

Pokud byste nám byli ochotni pomoci, budeme vám velmi vděční. Pokud vás naši žáci osloví, budete již vědět, o jaký projekt se jedná. Jste-li ochotni nám aktivně pomoci, obracejte se prosím na mne:
Kontakt:  Jaroslava Ševčíková, tel. 732 234 692, jaroslavasevcikova(zav)seznam.cz

Odkaz na stránky projektu Příběhy bezpráví- zde !