Večerní pozorování na hvězdárně Vsetín 30.4.2014

04/05/2014 10:46

Žáci a rodiče ze ZŠ Vsetín, Sychrov se ve středu 30. dubna vydali podvečerním soumrakem na hvězdárnu ve Vsetíně. Jejich cílem bylo noční pozorování oblohy.

Odborný pracovník hvězdárny Pavel Svozil jim připravil atraktivní exkurzi noční oblohou.

Měsíc bohužel právě zašel za horizont, takže k jeho pozorování se nedostali, ale pohled na planetu Jupiter se třemi Galileovskými měsíci, které byly právě viditelné, a také na planetu Mars, jim tohle drobné zklamání vynahradil.

Téměř třicet nadšených pozorovatelů vydrželo v kopuli až do pozdních nočních hodin a stále bylo na co se dívat a nebo o čem si povídat. Ani nejmenší děti nebyly unavené, protože je program zaujal.

Pozorovatele trošku rušilo světelné znečištění, což je stav, který neprospívá pozorování hvězd, ale ani živým organismům na planetě. Světelné znečištění je dílo člověka, vyvolává ho tím, že „svítí do nebe“. Naše města, památky, ale i stadiony a zábavní podniky jsou osvětlovány silnými světelnými zdroji namířenými ne dolů, k užitku člověka, ale nahoru, do stran a hlavně směrem k obloze. Tím prosvětlují oblohu a znemožňují pozorování hvězd a dalších úkazů těsně nad obzorem. A samozřejmě tím také matou ptactvo, hmyz i jiné živočichy a určitě neprospívají ani rostlinám v okolí.

Pozorovatelům v kopuli vsetínské hvězdárny ale světelné znečištění náladu nezkazilo. Zadívali se na oblohu také vlastníma očima, zahlédli několik světelných jevů - meteorů, které lidově nazýváme padající hvězdy a samozřejmě si všichni hned něco přáli. Viděli také družici i letadlo, ale mnohem víc je zaujala souhvězdí zvěrokruhu. Ti, co už absolvovali společnou akci ZŠ Sychrov podruhé, konstatovali, že všechno se na obloze mění, jen Polárka zůstává stále na svém místě a ukazuje na sever.

Večerní pozorování na hvězdárně se konají pro veřejnost vždy v úterý a v pátek, takže stejný zážitek může mít každý! Více na stránkách hvězdárny: www.hvezdarna-vsetin.cz.

ZŠ Vsetín, Sychrov  zve na další akci s názvem Fairtradový  piknik na hvězdárně, která se bude konat v pátek 16. května od 15.00 do 17.00 hod. a kromě exkurze hvězdárnou čeká návštěvníky také ochutnávka fairtradové kávy, ke které zve město Vsetín a Líska-o.s.

 

Jaroslava Ševčíková