Uctili jsme památku obětí holocaustu - 27.1.2014

29/01/2014 18:48

Dvacátý sedmý leden je věnován památce obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Také žáci naší školy se pravidelně chodí poklonit památce těchto obětí k památníku vypálené synagogy na Rybníkách.

Za éru člověka bylo už mnohokrát ublíženo jednotlivcům i skupinám lidí. Jako jeden z nejhorších zločinů proti lidskosti vidíme období holocaustu, období, kdy nacisté a jejich přisluhovači pronásledovali židy, skupinu obyvatel, kteří se ničím neprovinili, jen se prostě narodili do židovské rodiny.

Také u nás, na Vsetíně, žili i před válkou lidé židovské národnosti. Bohužel, po 2. světové válce právě po těchto obyvatelích Vsetína mnoho hmotných upomínek nezůstalo. Máme tu starý židovský hřbitov s památníkem židovským obyvatelům ze Vsetínska, který jsme s žáky také navštívili a sklonili se zejména před památkou Maxe a Charlotty Eichnerových, rodičů paní Ilsy.

Do března 1939 stála na Rybníkách i židovská modlitebna, synagoga. Dnes je tu památník, u kterého se pravidelně v tento den scházejí všichni, kdo chtějí v tichosti zavzpomínat.

Mladí lidé ze Vsetína mají jednu nenahraditelnou připomínku té těžké doby z let 1939 až 1945. Mají knihu, kterou napsala na základě svých vzpomínek, deníčků a dopisů paní Ilsa, rozená Eichnerová, vsetínská rodačka. Paní Ilsa píše v epilogu své knihy:  "My, co jsme holocaust přežili, navštěvujeme školy, mluvíme o víře, odvaze a někdy i o štěstí. Mluvíme ale hlavně o nutnosti tolerance. Musíme vystupovat proti nenávisti, diskriminaci, předsudkům a zlu. Zlaté pravidlo říká: Nečiňme druhým to, co bychom nechtěli, aby oni činili nám!"

Jak je to jednoduché. Proč to nefunguje?

 

Jaroslava Ševčíková a žáci 8.A