Sluneční soustava ve 3D

18/09/2013 08:52

Žáci 7.A  ZŠ Vsetín, Sychrov 97 se v rámci hodin fyziky vydali na Hvězdárnu ve Vsetíně, kde je odborný pracovník Pavel Svozil provedl Sluneční soustavu, a to hned v provedení 3D. Nasedli do pomyslného raketoplánu a vydali se napříč vesmírem kolem hvězdy zvané Slunce.

Zastávka u Merkuru byla docela krátká, ale zajímavá, protože Merkur se nikdy příliš nevzdaluje od Slunce a tak vidět jej pouhým okem je docela událost. Venuše, naše Jitřenka i Večernice byla jasně viditelná díky slunečním paprskům už zdálky a Země, ta také z vesmíru vypadá hodně atraktivně, protože je skutečně zelenomodrá.

Mladí astronauti při fiktivním letu neminuli ani Měsíc, ale pak rychle spěchali k červenému Marsu. Hned za jeho oběžnou drahou narazili na pás asteroidů a jen co se nadechli z té podívané, už mířili k majestátnímu Jupiteru a jeho oběžnicím. Následovaly v rychlém sledu další planety, a to Saturn, Uran a Neptun.

Výlet to byl tedy parádní a plný dobrodružství, které se návštěvníkům hvězdárny zalíbí. Planety se jim pohybovaly v trojrozměrném provedení nad hlavami, jen se jich dotknout rukou. A že to někteří účastníci zkoušeli! Kupodivu žádnou z planet nechytili. Podívaná na sluneční soustavu ve 3D opravdu stojí za to.

 

Jaroslava Ševčíková