Noc vědců

23/09/2013 09:48

27. září je již tradičně vyhlašováno „nocí vědců“. V tento den se různé vědecky zaměřené organizace otevírají svým návštěvníkům, vyhlašují Dny otevřených dveří a nabízí nám, obyčejným smrtelníkům, abychom nakoukli pod pokličku jejich alchymie a tajemství, tedy abychom se seznámili s výsledky jejich vědeckých bádání nebo s vybavením laboratoří a zařízením, které pro svou práci využívají.

Také žáci ZŠ Vsetín, Sychrov 97 si vědy a jejích výsledků váží a oceňují je. Aby si význam vědy připomněli, připraví si do hodin fyziky, chemie a přírodopisu své zatím skromné vědecké příspěvky, předvedou pokusy a pochlubí se výsledky bádání. Nepůjde sice o nic při lidstvo převratného, ale oni si alespoň přivoní ke kráse z objevování. Užijí si radost z toho, že pochopili chod věcí, smysl událostí, zákonitosti fungování určitých fyzikálních nebo chemických či všeobecně přírodních dějů.

No a odpoledne a večer se mohou vydat na Hvězdárnu Vsetín, kde jim, ale i ostatní veřejnosti, odborní pracovníci Muzea regionu Valašsko nabídnou například v 17.30 hod. přednášku Slunce 3D nebo později od 20.30 veřejná astronomická pozorování a to v rámci oslavy vědy zcela zdarma.

 

Jaroslava Ševčíková