Noc vědců na Hvězdárně Vsetín

28/09/2014 11:27

Hvězdárna Vsetín se tradičně zapojuje do rozsáhlé akce s názvem Noc vědců, v rámci které má dojít k přiblížení vědy mladým lidem, ale i široké veřejnosti. Akce připadá vždy na poslední pátek v září, tentokrát to bylo 26. 9. 2014.

Na hvězdárně byl připraven pestrý program. Nakonec museli ale pracovníci hvězdárny díky obrovské nepřízni počasí improvizovat, protože opravdu celý den pršelo a obloha byla zatažená hustými mraky.

Přesto se pár zájemců o vědu našlo. Přišly se podívat i Veronika Pešlová a Veronika Štěpánová ze ZŠ Vsetín, Sychrov 97, které jsme zastihli, když si obě vyzkoušely simulované přistání sondy Curiosity na Marsu.

Pak nahlédly pod pokličku meteorologické stanice. Dozvěděly se například, že v letošním létě se nad Vsetínem extrémně blýskalo, protože registrační zařízení nacházející se v areálu hvězdárny letos napočítalo hodně přes tisíc sto výbojů, což je největší počet blesků zaznamenaných zde během jednoho roku od začátku tohoto století.

 

https://www.hvezdarna-vsetin.cz/

Jaroslava Ševčíková