NEZAHÁLÍME ANI O PRÁZDNINÁCH-vycházka

07/08/2014 14:35

Nezahálíme  ani o prázdninách.

Ve čtvrtek 7. srpna proběhla první ze série vycházek do Přírodní památky Vršky-Díly. Mnozí obyvatelé Vsetína si ani neuvědomují, jak vzácné lokality se v okolí nachází. Žáci ZŠ Sychrov to ale dobře vědí. Hlavním cílem vycházek je mapování rostlin a živočichů pro školní výzkum, ale také pro některé celostátní databáze.

Byly nalezeny a zaznamenány tři druhy mapovaných druhů hmyzu, a to pavouk křižák pruhovaný, kterého jsme viděli přímo v akci, když si na své pavučině odlovil kořist, usmrtil ji a omotal vláknem. Bylo to jako by si jídlo odložil do spižírny, až na ně dostane chuť. Poté jsme našli několik modrásků černolemých a zlatohlávka tmavého. Objevili jsme ale také chráněné druhy rostlin, některé ještě kvetly, jiné už byly po odkvětu. Příjemným zjištěním bylo, že hrachor širolistý se Přírodní památkou Vršky-Díly úspěšně šíří z jedné malé lokality do okolí, daří se tu mateřídoušce i zeměžluči, stále se rozrůstá, kvete i plodí na Valašsku velmi vzácný ostružiník šedavý, a to jsou dobré zprávy. Mezi těmito vzácnějšími druhy jsme samozřejmě pozorovali i jiné, zcela běžné druhy hmyzu, ptáků i rostlin.

Nejvzácnější botanické a zoologické nálezy jsme neprodleně zpracovali a zaregistrovali do programů celostátních  databází mapování druhů.

Na další nenáročnou vycházku srdečně zveme všechny zájemce v pondělí 11. srpna od 16:00 hodin a poté na konci prázdnin, ve středu 27. srpna, ve 14:00 hodin. Sraz je vždy u cedulí naučně stezky č. 3 a 4 nad Sychrovem. Více informací na webu školy: www.zsvsetinsychrov.cz.

 

Jaroslava Ševčíková

Fotogalerie: Vycházka-fotky 7.8.2014