Hračky na zámku

23/09/2013 10:04

Také žáci 6.A ze ZŠ Vsetín, Sychrov 97 si užili nádhernou tvořivou výuku výtvarné výchovy. Vydali se na vsetínský zámek na výstavu: Hračky ze staré půdy, s doprovodným programem, kdy si každý z nich jednu hračku vlastnoručně vyrobil.

 Starší generaci to možná nepřipadá tak zvláštní, vždyť my jsme si hračky vyráběli běžně, z kousku látky či dřeva, každý kamínek nebo skořápka mohly být na chvíli hračkou. Lektor pan Danajovič dětem vysvětlil, že to byly takzvané hračky jednoho okamžiku, v jednu chvíli byla skořápka z vlašského ořechu kolébkou pro miminko a za chvíli si ji dítě položilo na prst a ze skořápky byl třeba klobouk.

Pravda je, že dnešní děti jsou jiné. Možná jen ty nejmenší mají ještě fantazii neovlivněnou okolním komerčním světem megahračkářství a značkových hraček. Přesto, po počátečních rozpacích, i naši šesťáci podlehli kouzlu vlastnoruční výroby hraček a každý z nich si s chutí vyrobil panenku nebo panáčka z vlny a objevily se i první nesmělé pokusy hrát si s nimi, proměnit je ve své fantazii v osoby, pohádkové či fantazijní postavy, ve své kamarády i partnery pro komunikaci.

Za tuto krásnou aktivitu Muzeu regionu Valašsko, které sídlí ve vsetínském zámku, moc děkujeme a těšíme se na další tvůrčí dílny, které jistě navštívíme.

 

Vyučující J.Hrůzová+ J.Ševčíková a 6.A