Exkurze do Chlupáčova muzea historie Země

19/06/2014 20:34

Žáci 9.A ze ZŠ Vsetín, Sychrov vyrazili na exkurzi do Chlupáčova muzea historie Země v Praze v rámci projektu Heuréka, aneb podpora badatelských aktivit žáků ZŠ  přírodovědných předmětech.

Škola je v projektu Heuréka partnerem Národního muzea i Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a zároveň pilotní školou, která zkoušela a ověřovala badatelsky orientované výukové aktivity v praxi. Právě žáci devátého ročníku mají na svém kontě přes dvacet ověřených vyučovacích témat, zejména z geologie, mineralogie či paleontologie a právě proto dostali možnost navštívit muzeum historie Země.

Chlupáčovo muzeum je univerzitní muzeum vzniklé přestavbou původních sbírek Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, a nese jméno profesora Ivo Chlupáče, významného českého geologa a paleontologa.

V muzeu jsou vystaveny fosílie z historického vývoje života na Zemi od prvohor až po čtvrtohory. Velmi hojně jsou zastoupeny zkameněliny trilobitů z českého Barrandienu z období křídy. Dominantou expozice je osm metrů dlouhá kostra karnotaura, velkého masožravého dvounohého dinosaura, který žil v období křídy na území dnešní Argentiny. Žáky ale také zaujal výklad k elektronovému mikroskopu, jehož ovládání si mohli sami vyzkoušet. Měli možnost podívat se i do depozitářů a nakouknout pod pokličku práce vědeckých pracovníků i studentů paleontologie a geologie. Snad je to bude inspirovat při dalším vzdělávání.

 

Jaroslava Ševčíková

Fotogalerie: Exkurze do Chlupáčova muzea historie Země