Deváťáci a OKUPACE r. 1968

27.09.2015 14:02

žáci 9.A se zapojují do projektu organizace Člověk v tísni, přes výukový portál Jeden svět na školách, s názvem Naše okupace.

Cílem je detailně prozkoumat rok 1968, zejména pak 21. srpen toho roku, ale samozřejmě také události, které tomu předcházely i to, co následovalo. V historii se nic neodehrává bez příčiny a nic se neobejde bez následků... chceme-li historii porozumět a poučit se, musíme u učení přemýšlet!

 

Vážení rodiče, přátelé naší školy, kolegové,

pokud znáte někoho, kdo OKUPACI 1968 na Vsetíně zažil, ozvěte se nám. Každá informace je pro nás cenná!

 

Úkol pro deváťáky (i další zájemce):

k zapojení do projektu Naše okupace: https://www.jsns.cz/cz/search/10300/Vyhledavani.html?action=fulltext

Úkolem každého žáka je zeptat se doma prarodičů (tet a strýců), jestli osobně zažili rok 1968. Pokud ano, jaké na něj mají vzpomínky (lidé narození před r. 1950).

*Co viděli

*Co prožívali

*Z čeho měli strach a z čeho se třeba někteří i radovali.

Nejcennější jsou pro nás vzpomínky těch, co žili na Vsetíně. Do Vsetína okupační tanky Sovětů údajně nedojely (?), ověřte, jestli je to pravda. Přesto lidé věděli, co se děje, z rozhlasu (rádia) a novin. Zjistěte, co se stalo 21. srpna 1968 a jak to Vaši blízcí prožívali. Zeptejte se, zda nemají z toho roku uložené nějaké letáky, noviny, fotografie… vše by nám moc pomohlo.

T: do konce října!!!

Těším se na prameny a informace které získáte!

J. Ševčíková