Den zdraví v ZŠ Vsetín, Sychrov

07.04.2016 12:38

Dnešní den, sedmý duben, je Světovým dnem zdraví.

Také v ZŠ Vsetín, Sychrov jsme si zdraví, jako důležitou součást našeho života, připomněli. Dle definice WHO je zdraví stav úplné fyzické, psychické duševní i spirituální pohody, nikoliv pouze nepřítomnost nemoci.

Zdraví je pro nás moc důležité, a přestože mnohé věci ovlivnit nemůžeme, tak například pomocí zdravé stravy můžeme ovlivnit velkou část našeho života, a částečně i to, jak jsme nebo nejsme zdraví.

Proto se žáci školy zaměřili na šíření povědomí o zdravé svačině. Ale nejde samozřejmě jen o jídlo. Je také třeba pečovat o pohyb, práci střídat s odpočinkem, a také mít kolem sebe pozitivně naladěné přátele a kamarády. Do školy jsme přišli ve veselých barvách a dohodli jsme se, že se na sebe budeme celý den usmívat. A jak se zdá…šlo to! A Bylo to moc příjemné.

Osmáci, kteří se tématem výživy právě zabývají v přírodopise, okamžitě aplikovali své nabyté znalosti o zdravém jídle a v předchozích dnech seznámili žáky školy s tím, jak by zdraví prospěšná svačina měla vypadat. A dnes, u příležitosti Světového dne zdraví, se vydali vyhodnotit, jak si spolužáci jejich rady vzali k srdci.

Zástupci osmé třídy a zároveň Žákovského parlamentu, který akci inicioval, zjistili, že zdravá svačinka většinou vypadá takto: ovoce a zelenina, k tomu čistá voda nebo voda s citronem, či ovocný neslazený čaj, a k tomu celozrnné pečivo. Některé svačinky byly víc ovocné, jiné více zeleninové, asi podle chuti každého strávníka, ale u žádné nechyběl nápoj. A to je dobře. Hodnotitelé se také pečlivě vyptávali, zda žáci ráno snídali. Protože snídaně, to je velmi důležitá část dne. Je třeba  nastartovat tělo, najíst se a napít, pokud možno v klidu a pohodě.

A jak dopadlo klání o nejlepší a nejzdravější svačinky? Zde jsou ti, co si dnes opravdu nejzdravěji pochutnali podle hodnotící komise osmáků, ve složení: Jan Bartoň, Tereza Labajová, Nela Potočná a Valentýn Hrček:

1.A – Matyáš Fusek

1.B– Marek Plánka

1.C – Kryštof Lukáš

2.A – Míša Molková

2.B – Bruno Babica

3.A – Vojtěch Krůžela

4.A – Anička Garguláková

5.A – Lucie Uhříková

Každý z propagátorů zdravé svačinky  dostal medaili žákovského parlamentu a drobný dárek, jako poděkování za to, že šíří myšlenky zdravého stravování i doma, i mezi kamarády.

Všem blahopřejeme!

Víme, že dnes, přestože je pro zdraví sváteční den,  nikdo zdraví nezíská, ani za jeden den nic nevyřeší, ale když budeme o tom, jak být zdravější mluvit, tak uděláme kus práce pro dobrou věc.

J.Ševčíková a žáci 8.A a žákovský parlament

Fotogalerie : https://sychrov2.rajce.idnes.cz/7.4.2016-Svetovy-den-zdravi , fotografovali členové poroty, a pan ředitel