Den s nemocnicí - poděkování

18.06.2016 08:46

Vsetínská nemocnice a.s. uspořádala už třetí „Den s Vaší nemocnicí, který se konal v pátek 17. 6. 2016. Pozvání jsme obdrželi od mluvčí nemocnice Ing. Lenky Plačkové a tak jsme se v hojném počtu na akci vydali.

Nemocnici navštívili jak žáci 3. A s paní učitelkou Evou Janušovou, tak žáci 4. A v doprovodu své třídní paní učitelky Zuzany Sochorové, tak i osmáci, kteří se v letošním roce v biologii zabývají lidským tělem a první pomocí.

Program byl předem nastíněn a byl hodně bohatý. Nemocnice praskala ve švech, ale i tak jsme toho viděli hodně! Dík organizátorům za skvělou přípravu.

Žákům prvního stupně již tradičně organizátoři nabídli ukázky první pomoci s možností nácviku obvazové techniky a transportu. Na stanovišti Policie ČR získali informace o bezpečném chování v dopravě, vybavení jízdního kola, informace o práci policie. V letošním roce bylo vše zaměřeno na používání reflexních prvků. Děti se dozvěděly i o správné hygieně rukou s kontrolou pomocí UV lampy a měli možnost prohlídky hasičské techniky, převozové sanitky, sanitky záchranné služby a zahrály si i hry a užily si soutěže. V nemocnici mnozí strávili celé dopoledne a bylo to dopoledne příjemné, plné zážitků a informací.

Pro žáky 2. stupně byly připraveny prohlídky speciální audiologické komory na „ušním“ či prohlídky porodních sálů, které se ale neuskutečnily a to z docela radostných důvodů, protože právě byly využívány rodičkami. Tak se žáci vydali například do laboratoří klinické biochemie a na hematologicko-transfuzní oddělení. Perličkou pro ně byla návštěva oddělení radiodiagnostiky, kde si mohli prohlédnout špičkovou techniku-tzv. tomograf, nebo též „cétéčko“, které pomocí radiologické metody s využitím rentgenového záření vyšetřuje vnitřní orgány člověka, zejména třeba mozek, který se jinak dá vyšetřit dost obtížně.

V nemocnici jsme se cítili skvěle. Přivítala nás sama paní ředitelka Ing. Věra Prousková, také tisková mluvčí Ing. Lenka Plačková a provázel nás osobně Mgr. Pavel Šupka, náměstek pro ošetřovatelskou péči, který žáky zaujal hned na začátku prohlášením, že v nemocnici začínal na postu zdravotní sestry. Na odděleních nás provázeli primáři a vrchní sestry a u stanoviště v areálu nemocnice zase budoucí zdravotnický personál, dnes studenti SZŠ, mezi kterými jsme potkali i naše absolventy, což pro nás byla velká radost. Pro učitele je vždy potěšením vidět, jak dobře si vedou jeho bývalí žáci v přípravě na tak zodpovědnou a těžkou profesi. Zaujalo nás i stanoviště Českého červeného kříže, Oblastního spolku Vsetín, kde nás přivítala paní Jana Sklářová.

Děkujeme vsetínské nemocnici za otevřenost a vstřícnost k lidem. Myslíme, že to není všude zvykem a plně si uvědomujeme, kolik sil taková akce zaměstnance stála, navíc za plného provozu, kdy museli poskytovat pomoc lidem, kteří ji opravdu potřebovali.

Jaroslava Ševčíková

Fotoalbum: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/den-s-nemocnici-17.6.2016/