Beseda o férovém obchodování v zámku Vsetín

26.11.2016 16:58

Zájemci o problematiku fair trade se sešli v podvečer 23. listopadu 2016 v zámku Vsetín. V rámci tour po Faitradových školách a městech se tu na svých cestách zastavili pracovníci organizace NaZemi (https://www.nazemi.cz/cs) Standa Komínek a Kristýna Hrubanová.

Celá akce proběhla ve smyslu veřejného projednávání možností podpory férového obchodu ve Vsetíně s ochutnávkou férové kávy z kavárničky provozované LÍSKOU, z. s.

Akci v zámku Vsetín organizovali společně Město Vsetín, LÍSKA, z. s., Muzeum regionu Valašsko, p. o., ZŠ Vsetín, Sychrov 97 a ZŠ Rokytnice.

Účastníci měli možnost ocenit zážitky Standy Komínka z jeho cest po rozvojových zemích, zejména za pěstiteli banánů a kávy. S napětím naslouchali informacím o nepříznivých podmínkách pracovníků na plantážích známých firem dodávajících banány na náš trh. Tomu, jak jsou při práci vystavováni zdravotním rizikům, jak jim mzda nestačí na nejzákladnější životní potřeby, jak musí pracovat celé rodiny, jak se zadlužují… a jaký mají problém, když se odváží vstoupit do odborů a chtějí cokoliv zlepšovat a řešit.

Účastníci si uvědomili, že naše spotřebitelské chování může výrazně ovlivňovat životy lidí daleko, daleko za našimi hranicemi. To my, relativně bohatí Evropané, máme tu sílu rozhodnout, jakou kávu budeme pít, jaké banány si koupíme od farmářů a pěstitelů. Máme možnost nakupovat ty relativně levné produkty, které ale mohly být pěstovány za nepříznivých podmínek pro pěstitele, bez péče o jejich důstojnou mzdu a zdraví, možná byly pěstovány za využití těžké práce dětí a poškozování jejich zdraví. Myslím, že když tohle člověk zjistí, tak mu káva, vypěstovaná z dřiny malých děti, hodně nepříjemně zhořkne v ústech.

Když se ale rozhodneme pro produkty fairtradových družstev, máme minimálně jistotu, že na plantážích nemohly pracovat děti místo toho, aby byly ve škole, že pěstitelé dostali solidní mzdu, ze které mají možnost žít, že při jejich pěstování nedochází k ohrožování zdraví lidí, ani poškozování přírody. Protože toto je podmínkou pro zapojení do „férového podnikání“.

Přítomní si také vyměnili zkušenosti kde u nás na Vsetíně nakoupit fairtradové produkty a zboží. Ochutnali vynikající fairtradovou kávu a moučníky z místních a fairtradových surovin.

Žáci ZŠ Vsetín Sychrov si zase vyzkoušeli, jak složité to mají organizátoři akcí, protože se na této práci také podíleli. Atmosféru podtrhlo příjemné prostředí Mramorového sálu vsetínského zámku a příjemné zázemí, kde se podávalo občerstvení. Všem organizátorům děkujeme za krásnou akci! Kdo přišel, jistě nelitoval.

Jaroslava Ševčíková 

fotogalerie: https://sychrov2.rajce.idnes.cz/23.11.16-beseda-zamek/