ALTERNATIVNÍ VZDĚLÁVÁNÍ V NAŠÍ ŠKOLE

V našich alternativních třídách využíváme těchto metod výuky:
 

UVAŽUJETE O UMÍSTĚNÍ DÍTĚTE DO NAŠICH TŘÍD S ALTERNATIVNÍMI PRVKY VZDĚLÁVÁNÍ?

CO JE DŮLEŽITÉ VĚDĚT O "ALTERNATIVĚ"

ALTERNATIVNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

"Daruješ-li člověku rybu, nasytíš ho na jeden den, naučíš-li ho rybařit, dáš mu potravu pro celý život.." čínské přísloví
 
Jak je tomu na základních školách? Tedy na většině základních škol u nás? Nedáváme dětem, našim žákům, pouze nachytané a připravené ryby? 
 
 "Napište si...", "Otevřete si učebnici na str....", "Naučte se na zítra.."...
 
My se snažíme učit děti rybařit a používat nabyté dovednosti a vědomosti v tomto procesu i po celý jejich další život...
 
 
"Každý je génius. Když ale budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.." Albert Einstein
 
Respekt k jedinečnosti každého, rozvoj talentu, individuální přístup, osobnostně sociální výchova, komunitní kruhy, slovní formativní hodnocení... to je Základní škola Vsetín, Sychrov 97.
 

PŘIJĎTE SE SAMI PŘESVĚDČIT PŘÍMO DO TŘÍD! 

Kontaktujte  garanta alternativní větve školy Mgr. Petru Zgarbovou , PhD. (petra.zgarbova@zssychrov.cz) a domluvte si termín návštěvy!

 
 
Jsme odhodlaná, měnící se škola, která prochází generační obměnou a nové mladé vedení se orientuje na moderní metody výchovy a vzdělávání. Od září 2015 jsme otevřeli hned dvě první třídy s prvky "alternativního" vzdělávání - matematika prof. Hejného, splývavé čtení, otevřené vyučování, montessori,.. Tyto třídy se ve Vsetíně i okolí těší velkému zájmu...a to jsme teprve na začátku! Tak se budeme těšit na další "osvícené" žáčky, rodiče i pedagogy! 
 

Je to na známky?     

Za jak dlouho zvoní?

Dáš mi to opsat?       

Já to nechápu!

To jsme se neučili!  

Konečně přestávka!

Sedni si, buď zticha a nevyrušuj!

TAK TYTO A JIM PODOBNÉ VĚTY V NAŠICH “NOVÝCH” TŘÍDÁCH NESLYŠÍME… ZATO NÁM OBČAS NAPÍŠÍ RODIČE NEBO STUDENTKY PEDAGOGIKY:
 • Včera jsme se zúčastnili "Otevřené hodiny" a byli jsme s manželem doslova nadšení. Děti jsou sehrané, vědí, co mají dělat, jak se k sobě chovat, je u nich rozvíjena osobnost po všech stránkách... Moc děkujeme průvodkyni 1.A Petře Zgarbové za to, co dětem předává! Je radost být s nimi ve třídě a vidět ten proces na vlastní oči... VELKÉ DÍKY!!!
 • …neni uzasnejsi pocit nez kdyz vam dite chodi do skoly stastne a s usmevem. Sychrovska alternativa byla pro nasi dceru skvela volba a je to pro Vsetin velky dar a dukaz, ze to jde delat i jinak a ono to funguje!
 • Když si vzpomenu na svoji první třídu, jak jsme museli sedět s rukama za zády a nesměli se ani hnout, tak tady těm školáčkům mooooc závidím. Děti jsou nadšené a tím pádem my rodiče taky
 • Pre nášho syna sme nemohli urobiť lepšie, robí v triede s alternatívnymi prvkami výuky skokové pokroky, čo sa vedomostí, ale aj celkového vývoja týka. Vzdelávanie je pritom veľmi hravé s dostatkom času a osobného priestoru, prístup individuálny. Ako rodič som s alternatívnou triedou maximálne spokojná a nemenila by som.
 • Navonok to vyzerá, že sa stále dosť hrajú, ale všetko je cielené na výuku a volené tak, aby to deti vstrebali celkom nenápadne a prirodzene. Pani učiteĽka s detičkami krásne pracuje a na ukážkovom dni pre rodičov som ešte nevidela 6-7 ročné deti tak dokonale skoncentrované na problém, ako boli tie deti v alternatívnej triede. Pani učiteľka máva nachystané striedanie aktívnych a pasívnych aktivít, takže pre deti to nie je 45 min. sedenia v lavici, kedy sa ošívajú a nevedia sústrediť. Čas využívajú veľmi efektívne a deti sú schopné pracovať samostatne alebo v spolupráci aj bez priameho dozorovania pani učiteľky. Čo si najviac cením, že náš syn má možnosť pre seba najvhodnejšieho výukového tempa a nemusí sa všetko bifľovať v jednom časovom úseku naraz s celou triedou (individuálny prístup a alternatívne metódy výuky), je vedený k osobnému rozvoju, rastu, spolupráci, diskusii a hľadaniu riešeniu problémov
 • Je velky dar kdyz vam dite jde s usmevem do skoly i v sobotu!
 • “Taková kdyby byla každá učitelka, tož není co řešit.”

 

Naše "alternativní" třídy navštívily studentky Kostka školy - a jaké jsou jejich dojmy...? Stojí to za přečtení i zamyšlení...

Exkurze do alternativní třídy ZŠ Sychrov

13.12.2016
V předmětu pedagogika jsme spolu s paní učitelkou Vaňkovou navštívily alternativní třídu základní školy Sychrov. Konkrétně se jednalo o 2. třídu, jejichž třídní učitelkou je paní učitelka Zgarbová.
Hlavním záměrem celé exkurze bylo, abychom mohly porovnat, jak se vyučuje v klasické třídě a jak probíhá výuky ve třídě alternativní. Hned při příchodu do školy jsme se rozdělily na dvě skupiny. První skupina šla do klasické třídy, kde probíhala výuka matematiky a druhá polovina šla do alternativní třídy, kde taktéž děti probíraly matematiku. Po hodině jsme se vyměnily a mohly jsme začít porovnávat.
A jak se nám exkurze v alternativní třídě líbila? Tady jsou naše postřehy!

 • „ Líbil se mi individuální přístup ke každému dítěti, žáci nebyli srovnáváni s ostatními a všichni ve třídě si byli rovni, respektovali jeden druhého a pomáhali si navzájem."
 • „ Tato výuka je velice příjemná jak pro žáky, tak i pro učitele. Bylo by mi ctí učit v takovéto třídě. Děti musí být snad z jiné planety."
 • „Učitel to zkrátka musí mít v sobě, aby mohl vést tento styl vyučování. Ne každý totiž dokáže dát prostor druhému, aby se mohl rozvíjet a jet si podle jakési své linie."
 • „Když nám paní učitelka rozdala papír s příklady, na kterou potřebujete čistou logiku a skoro všichni z nás nevěděli jak dál, začala jsem se smát. Pak přišel jeden kluk, který nám to vysvětlil....NÁM OSMNÁCTILETÝM HOLKÁM...., tak s otevřenou pusou jsme na něj koukaly jako na Einsteina. Věřte mi, děti to učení bavilo a každé chápalo, co dělá, což v dnešních školách chybí!"
 • „Celkově můžu říct, že z alternativní třídy jsem byla nadšená, opravdu se mi tento koncept vyučování moc líbil. Pravdou ovšem zůstává, že ne každý může do alternativní třídy chodit. Každé dítě má jinou povahu a ne všichni zvládnou chodit do takové třídy. Moc ráda bych školu navštívila znovu. Moc se mi tam líbilo!"
 • Hlavně bychom chtěly poděkovat paní učitelce Vaňkové, že nám domluvila tuto exkurzi. Dále bychom chtěly poděkovat ZŠ Sychrov, že nám umožnila nahlédnout do těchto tříd. Těšíme se na další návštěvu a spolupráci.

Studentky M3

Exkurze studentek Kostka školy do alternativních tříd

ZŠ Sychrov otevírá od září "alternativní" první  třídu!

Přihlášky do třídy a více informací:

reditel@zssychrov.cz, 

733 77 66 57

Odkazy:

www.h-mat.cz

https://www.sfumato.cz/metodika-sfumato.html

https://www.otevrene-vyucovani.cz/

svobodauceni.cz