Pietní akt u synagogy

27.01.2016 13:44

Dnes, 27. ledna, vzpomínáme na oběti holocaustu a ujišťujeme se, že zločiny proti lidskosti nebudou nikdy zapomenuty a že máme všichni společnou vůli žádné další takové zločiny nedovolit.

Jedním z nejhorších období v dějinách Evropy bylo období holocaustu.

Období, kdy nacisté a jejich přisluhovači pronásledovali židy, skupinu obyvatel, kteří se ničím neprovinili, jen se prostě narodili do židovské rodiny.

Také u nás, na Vsetíně žili lidé židovské národnosti.

Bohužel, po 2. světové válce právě po těchto obyvatelích Vsetína mnoho památek nezůstalo.

Máme tu starý židovský hřbitov a do března 1939 stála právě na tomto místě i židovská modlitebna, synagoga. Dnes je tu památník.

My mladí máme jednu nenahraditelnou připomínku holocaustu, máme knihu, kterou napsala na základě svých vzpomínek, deníčků a dopisů paní Ilsa, rozená Eichnerová, židovská rodačka ze Vsetíně.

A věřte, je to těžké čtení...když Ilsinka píše o tom, jak se chodila s tatínkem o sobotách modlit sem, do těchto míst. A také o tom, co se stalo pak, když synagogu zbořili.

A nebyla to jen ona, kdo do synagogy chodil.

Dovolte, abychom přečetli jména dětí, které jsou napsány na pamětních deskách u hřbitova a které pocházely ze Vsetína nebo okolí a v době holocaustu zemřely. Některé ani jiný než válečný svět neznaly.

Nemůžeme nic napravit, nemůžeme jim vrátit život, ale můžeme na ně vzpomínat a nikdy NEZAPOMENOUT!

Bander Kurt - 15 let

Riess Zdeněk -15 let

Löwyová Věra - 14 let

Hirschovi- Ruth, Margita, Richard, Tomáš, Robert, Rudolfína, Karel a Milan, všichni od 5 do 15 let

Saxová Juditka – 8 let

Bača Jiřík- 4 roky

Weiss Jiří – 7 let

Grünbaum Bedřich 15 let

Zwillinger Ivan – 6 let

U pomníku vypálené synagogy za celou školu na oběti holocaust vzpomněli a poklonili se jim žáci 9. A ZŠ Vsetín, Sychrov 97 v doprovodu Mgr. Ireny Čermákové.

Fotoatlas: http://sychrov.rajce.idnes.cz/27.1.2016-u-synagogy

J. Ševčíková

Děkujeme všem žákům, kteří se na téma holocaustu připravovali, kteří se jím zabývali a kterým není lhostejné. Je třeba na tyto události stále myslet a nikdy nezapomínat. Doufám, že my, co o událostech diskutujeme - NEZAPOMENEME!

Odkaz na reportáž na stránkách města: http://www.mestovsetin.cz/vsetin-uctil-pamatku-obeti-holocaustu/d-519515