Herna u školy není dobrý nápad - říkají (nejen) deváťáci

29.01.2016 07:17

Dne 21. 12. 2015 schválilo Zastupitelstvo města Vsetín na svém 9. zasedání obecně závaznou vyhlášku č. 4/2015,   o stanovení místa, kde lze provozovat sázkové hry a loterie a jiné podobné hry…, její součástí je lokalizace jediného místa, kde bude toto dovoleno. Zastupitelé vybrali Sychrov, kulturní středisko, budovu s číslem 53, kde sídlí Zrnko, nacvičují folklorní soubory a z druhé strany je pošta.

Uvítali jsme, že město řeší situaci s hazardem ve Vsetíně. Ale mrzí nás, že jedinou hernu chce přesunout na Sychrov. Byli jsme se na to místě podívat, prošli jsme si to s očima otevřenýma, diskutovali jsme o tom… a teď už víme, že místo se nedá obejít, místem musí projít každý, kdo chce jít pěšky ze Sychrova a na Sychrov, hned vedle je zastávka MHD, podchod, cesta k zámku i cesta do centra.

Když jsme sledovali diskusi k této „herně“, velmi se nás dotkly některé výroky zastupitelů, které zněly i takto: citujeme z článku z Valašského deníku: „Vyhláška nic nezhorší, místo již rizikové je. Pokud chceme bránit naše děti, měli bychom zrušit herny u Základní školy Luh či hernu Korzár u lázní 1.

Doufáme, že to tak není, ale nám to vyznělo, jako by bylo třeba chránit děti kdekoliv jinde, ale na Sychrově už to přece nemá cenu, to místo už je přece problémové…(ať si sychrovské děti poradí jak umí??). Víme, že zastupitel, který byl takto citován, jistě svá slova nemyslel tak, jak vyzněla, spolupracuje s naší školou, nicméně… je to jakási známka smýšlení lidí o Sychrově (?), je Sychrov v očích ostatních Vsetíňanů periferie, místo, kde není třeba vynakládat na nic energii, o nic se starat?

Zastupitelé možná zapomněli, anebo vůbec nevěděli, že toto místo se opravdu nedá obejít, všichni obyvatelé ze sídliště, i my  žáci školy tudy denně chodíme.

Zajímalo by nás, jestli aspoň jeden ze zastupitelů na to místo došel, podíval se…(?)

Myslíme si, že herny (hlavně jediná herna ve městě) patří na opravdovou „periferii“ a nelíbí se nám, že zastupitelé města si možná myslí, že Sychrov je periferie.

Lidé, zastupitelé, obyvatelé jiných částí Vsetína, haló!!!  My tady bydlíme, žijeme, chodíme do školy, trávíme volný čas. My máme svůj kousek Vsetína rádi! Neničte nám ho!

Někteří jiní deváťáci si zase myslí, že když už musí existovat herna propagující hazard, tak ať je na očích, ať je pod kontrolou veřejnosti, třeba v prostorách pod hotelem Vsacan, kde dnes nic není, anebo v budově Lidového domu, ten by také potřeboval opravit. Kolem těchto míst NEMUSÍME projít, dají se obejít a je tam vždy plno lidí, což zaručuje aspoň "zdání" bezpečí.

Také nás mrzí, že o tomto řešení jsme se dozvěděli až z novin, až byla vyhláška schválena. Nestojíme městu a jeho představitelům, za to, aby s námi tak důležitou věc veřejně prodiskutovali? Nejsou zastupitelé města i naši zástupci? Víme…víme… mohli jsme sledovat pozvánky na jednání zastupitelstva a mohli jsme to odhalit, mohli jsme tam 21. 12. 2015 být… jsme si vědomí své občanské odpovědnosti, učíme se jí.

Proto prosíme všechny, kdo nesouhlasí s hernou na Sychrově, aby ještě dnes 29. ledna podepsali petici v Sychrovském kulturním středisku od 15.00 do 19.00 hod. a pak nás přišli podpořit na jednání zastupitelstva dne 15. 2. 2016 od 15.00 hod. do zasedačky Města.

J. Ševčíková a žáci, kteří se problémem zabývali
Zdroj: http://valassky.denik.cz/zpravy_region/ve-vsetine-rusi-herny-zustane-jedina-20151230.html

Výzva i pro další žáky školy - nebuďme lhostejní! Jsme obyvatelé města, zajímejme se o veřejné dění, o to, co se ve městě odehrává. Nejde jen o hernu!

Pro žáky i další zájemce - vyhláška je k dispozici zde!

deváťáci zkoumají prostory , kde má být zřízena jediná herna